Krzysztof Katka

Uprzejmie donoszę, że moja żona... [co piszemy do skarbówki]

"Zgłaszam moją żonę i jej rodzinę do przeprowadzenia kontroli skarbowej. Przykro mi, że to wszystko napisałem, ale jeśli ktoś jest wredny dla mnie i opowiada bzdury na mój temat, to nie mam zamiaru pozostawać dłużny".

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.02.2013

Kaszubska mniejszość wśród Kaszubów

W Polsce za mniejszości etniczne uznaje się: Karaimów, Łemków, Romów i Tatarów. A czy Kaszubi są taką mniejszością? Jednota dowodzi, że spełniają wszystkie warunki: są mniej liczebni od pozostałej części ludności RP; w sposób istotny odróżniają się językiem, kulturą lub tradycją i dążą, aby je zachować; mają świadomość historycznej wspólnoty etnicznej; ich przodkowie zamieszkiwali obecne terytorium Polski od co najmniej 100 lat.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.01.2012

Tłumy chętnych do pracy w policji. Kolejki co środę

Pół tysiąca osób stanęło o świcie w kolejce przed Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku. Chcą pracować w policji. To ostatni rok, w którym obowiązują zasady przechodzenia na emeryturę po 15 latach.
W roku 2011 pomorska policja przyjęła 321 osób. Ile miejsc będzie tym razem - jeszcze nie wiadomo. - Niestety wszystkich chętnych nie będziemy mogli przyjąć.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.01.2012

Klucze wracają do domu

Heinrich Korella, rozbitek z "Gustloffa", oddał Polakom klucze od należącej przed wojną do jego rodzinny kamienicy w Nowym Dworze Gdańskim. - Ja tym gestem pani Steinbach mówię, że przed wysiedleniami Niemców najpierw wygnano Polaków z ich kraju
- Ja chcę mieć wyłącznie duchowy związek z Nowym Dworem. Myśl, aby oddać klucze, przyszła do mnie naturalnie, choć rzeczywiście stało się to po wielu latach - mówi Korella, obecnie emeryt z Hamburga. - Moje życie w tym miejscu zostało nagle przerwane. Zachowałem swoje wspomnienia, ale cóż, losy wojenne innych były znacznie cięższe.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.11.2011

Szkoła, do której nikt nie chce chodzić

W pierwszym w Polsce Liceum Kaszubskim jest wszystko: komputery, projektory, siłownia i tartanowe boisko do kosza. Brakuje tylko uczniów. Liceum w Strzepczu będzie działało co najmniej do czerwca przyszłego roku, choć żaden uczeń nie przekroczy jego progu. Dlaczego nie? Bo nie chcą. Za to dyrektorka Jolanta Cirocka przyjeżdża prawie codziennie, na kilka godzin. Zapala światła, kosi trawę, grabi jesienne liście - "ordung ma byt", jak się mawia w tych stronach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.10.2011

"Solidarność" broni krzyża

Związek wzywa do pomocy wszystkie partie. - "S" nigdy nie zaakceptuje ataku na krzyż zarówno w Sejmie, jak i w polskim życiu publicznym - ogłosiły władze związku.
"Krzyż to symbol polskości, ale również przynależności naszego kraju do świata chrześcijaństwa i kręgu kultury europejskiej. To znak, w obronie którego wielu Polaków poświęciło wolność, a często i życie. Pod Krzyżem schronienie znajdowała demokratyczna opozycja lat 80. Dziś wszyscy - również wrogowie Krzyża - korzystają z wywalczonych wówczas praw i wolności" - podkreśla "S".

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.10.2011

Wałęsa, Lis, Frasyniuk proszą Komorowskiego o weto

Grupa liderów pierwszej "Solidarności" - Zbigniew Bujak, Andrzej Celiński, Władysław Frasyniuk, Zbigniew Janas, Bogdan Lis i Lech Wałęsa - wystosowali do prezydenta RP Bronisław Komorowskiego list otwarty.
- Zwracamy się solidarnie do Pana z prośbą, aby rozważył Pan skorzystanie ze swoich konstytucyjnych uprawnień w kwestii weta ustawy o dostępie do informacji publicznej, w wersji, jaką po poprawce Senatu uchwalił Sejm w ostatnim głosowaniu kończącej się właśnie kadencji - piszą.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.09.2011

Muzeum na wodzie budowane

W gigantycznej wannie na tysiącach ton betonu wstrzykniętego pod ziemię powstanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Siedziba muzeum ma kosztować ok. 230 mln zł. Wszystkie koszty - łącznie z przygotowaniem ekspozycji - szacowane na 358 mln zł pokrywa rząd. To, że w okolicy Motławy grunty są podmokłe, tajemnicą nie było. - Uczestnicy konkursu znali warunki geologiczne i wiedzieli, w jakim przedziale finansowym się poruszają. Nie można wydać więcej na projekt - mówi wiceszef muzeum dr Janusz Marszalec.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.08.2011

"Solidarność" udaje Greka

Wczoraj szef działu zagranicznego "S" Andrzej Adamczyk tłumaczył, że doszło do nieporozumienia i na manifestację w Warszawie wybiera się jeden grecki działacz, który akurat przebywa w Polsce. - Zapewniam, że nie jest tak krwiożerczy, by palić samochody - dodaje Adamczyk.
Ale Majchrowicz jest przekonany, że Grecy jeszcze do nas przyjadą. - We wrześniu organizujemy euromanifestację, na którą zaprosimy kolegów z innych krajów, także z Grecji. W każdym kraju sprawującym prezydencję odbywają się takie manifestacje z postulatem, aby skutkami kryzysu nie obciążać najuboższych - mówi Majchrowicz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.06.2011

"Solidarność" ściąga Greków

W przeddzień objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej "Solidarność" zapowiada, że przywiezie na antyrządową manifestację do Warszawy nawet 50 tys. działaczy. Mają być też bojowi związkowcy z Grecji

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.06.2011