Polityka

Feministka w rządzie Tuska Równa ministra

Po tym, kto zostaje pełnomocnikiem do spraw równości, można stwierdzić, czy Donald Tusk mruga do elektoratu akurat prawym czy lewym okiem. Jeśli pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania zostaje lewicowa działaczka, feministka i propagatorka gender, to znak, że w resorcie sprawiedliwości coraz mocniej okopuje się frakcja konserwatystów. Platforma balansuje światopoglądowo między tymi oboma urzędami. Donald Tusk uznał, że czas dociążyć drugie skrzydło.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.07.2014

Prof. Fuszara nowym pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania

Prof. Małgorzata Fuszara, prawniczka i socjolożka, współzałożycielka studiów gender, zastąpiła na stanowisku Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz (PO), wybraną w maju do europarlamentu. Nowa pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania w najbliższy piątek, na specjalnie zwołanej konferencji, przedstawi swoje cele i plan działania. W konferencji weźmie udział premier Donald Tusk.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.07.2014

Graff i Warakomska o Kongresie Kobiet - Wzmocnienie kobiet

O piątym Kongresie Kobiet, nieobecności mężczyzn i Jolanty Kwaśniewskiej oraz o politycznych planach Kongresu opowiadają POLITYCE.PL Agnieszka Graff i Dorota Warakomska.
Kto przyjechał na Kongres, jakie kobiety się tu spotkały?
Agnieszka Graff: - Mało warszawki, dużo prowincji. Zwyczajne kobiety w bardzo różnym wieku. Wiele z nich ma już za sobą rok albo więcej wspólnej działalności. Kongres jest dla nich świętem i podsumowaniem tego, co już zrobiły. W tym roku jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak wiele umundurowanych kobiet tu przyjechało. Poczuły, że to również ich impreza.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.06.2013

Sejm odrzucił projekty ustaw o związkach partnerskich - Biała plama

Znowu się nie udało. Sejm po raz kolejny ukatrupił kwestię związków partnerskich, odrzucając wszystkie trzy projekty, w tym projekt zgłoszony przez posła Platformy Obywatelskiej. Po raz kolejny zwyciężyły rytualne zaklęcia o zamachu na tradycyjną rodzinę i moralnym rozkładzie społeczeństwa. Po raz kolejny geje i lesbijki, którzy zwrócili się z prośbą do państwa, by pomogło uregulować ich życiowe sprawy, doczekali się wyłącznie obelg.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.01.2013

Teresa Torańska (1944 - 2013) Mistrzyni rozmowy

Teresa należała do tej kategorii dziennikarzy, którymi „się pisze” lub „się mówi”. Znalazła bowiem swój wyrazisty styl, najpierw w reportażach, potem w wywiadach.Z tych drugich największy rozgłos zdobyli „Oni”, zbiór rozmów z byłymi komunistycznymi dygnitarzami. Przeprowadziła je w czasie stanu wojennego, wydała w drugim obiegu, a w 2000 r. otrzymała za tę książkę Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.01.2013

Jednolity patent gorszy niż ACTA? Patent na żabę

Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane – mówi stare przysłowie. Tak jest w przypadku Jednolitego Patentu Europejskiego. Założenia są ze wszech miar słuszne, za to praktyczne konsekwencje fatalne. Zwłaszcza dla polskiej gospodarki. Czy musimy jeść tę żabę?
Ministerstwo Gospodarki wydało oświadczenie, że choć Parlament Europejski przegłosował JPE, to Sejm może nie ratyfikować umowy i Polska nie przystąpi do nowego systemu. I będzie po kłopocie. To może prościej było nie podpisywać?

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.12.2012

Polski klon Breivika?

Sensacyjne informacje ujawnione przez ABW i Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie o udaremnieniu zamachu na Sejm brzmią tak fantastycznie, że dla wielu aż nierealnie.
Pracownik naukowy krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego zaplanował wysadzenie w powietrze gmachu sejmowego na ul. Wiejskiej w stolicy. Zgromadził 4 tony materiałów wybuchowych i próbował zorganizować grupę terrorystyczną w sile czterech osób
Dzieła zniszczenia miał dokonać z pobudek nacjonalistycznych. Uważał, że Polską rządzą obcy, z którymi należy się rozprawić.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.11.2012

Tylko kamery i strażnicy, czyli Sejm słabo zabezpieczony

Dyskusja o zabezpieczeniu budynków parlamentu (cały obiekt mieści się na 6,5 ha) wróciła po informacjach prokuratury i ABW o zatrzymaniu 45-latka, który planował zamach terrorystyczny na Sejm podczas obrad parlamentu.
Zatrzymany chciał zdetonować materiały wybuchowe przed głównym wejściem, załadowane na samochód ciężarowy. Szef straży marszałkowskiej przewidywał właśnie takie scenariusz ataku terrorystycznego, który wymyślił Brunon K.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.11.2012

„Pokłosie” rozlicza historię Polaków i Żydów - Czego nas uczy Pasikowski

Trzeba wreszcie do końca odkryć prawdę o tym, co przeszli Żydzi - obywatele Rzeczpospolitej - w swojej ojczyźnie podczas ostatniej wojny.Właśnie – Żydzi, obywatele Rzeczpospolitej, a nie Izraela, którego wówczas nie było na mapie świata. Albo: Polacy narodowości żydowskiej, od wielu wieków zakorzenieni w pejzażu polskich wsi i miasteczek. To tak dla przypomnienia i z obowiązku nazwania rzeczy po imieniu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.11.2012

Naród i społeczeństwo w państwie

Byłem przekonany, że marsz prezydencki zostanie zasłonięty przez prawicowy Marsz Niepodległości. Tak się jednak nie stało, nie tylko dlatego że odbyły się one w innych godzinach.
Nie doszło do kolizji i bezpośrednich starć, czego przecież nie uniknięto rok temu, choć dzisiaj ideowych sprzeczności jest nie mniej, a może nawet więcej. Oczywiście, nie zabrakło incydentów, ale porównawczo było przecież o wiele lepiej i bezpieczniej niż w listopadzie 2011 r.
Marsz Niepodległości reprezentuje jak gdyby Naród, Kolorowa Niepodległa – Społeczeństwo, a marsz Prezydenta – Państwo.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.11.2012