Dwoje z Zachodniopomorskiego

PRZYZNANO nominacje do dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Wśród nominowanych jest dwoje dziennikarzy z Zachodniopomorskiego - Joanna Rudnik z Polskiego Radia Koszalin SA i Robert Ryss z „Gazety Chojeńskiej”. Dr Albrecht Lempp z zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej mówił na konferencji prasowej, że poziom zgłoszonych prac był w tym roku wyjątkowo wysoki.
Spośród 173 prac nadesłanych na czternasty już konkurs przez dziennikarzy i redakcje w trzech kategoriach: prasa, radio i telewizja jurorzy nominowali do finału osiemnaście. Ich autorami są m.in. tak znani dziennikarze, jak Gerhard Gnauck z „Die Welt” i Rainer Schulze z „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, dziennikarze „Polityki”, „Dziennika Gazety Prawnej”, TVN 24, ZDF i ARD, regionalnych redakcji radia i telewizji z Katowic, Opola i Wrocławia.
Joanna Rudnik, która już w 2001 była laureatką nagrody, otrzymała nominację za audycję „Krajobraz pomorski”, a Robert Ryss za opublikowany w „Roczniku Chojeńskim” obszerny wywiad z berlińskim artystą Eckehartem Ruthenbergiem, odkrywcą starych cmentarzy żydowskich na pograniczu polsko-niemieckim. Wywiad nosi tytuł „Dużych cmentarzy nie kocham”.
Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone 31 maja podczas tegorocznych Polsko-Niemieckich Dni Mediów w Zielonej Górze.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wśród laureatów nagrody był Adam Zadworny ze szczecińskiej redakcji „Gazety Wyborczej”, a wcześniej Andrzej Kisiel (TVP Szczecin), Zbigniew Plesner z Polskiego Radia Szczecin SA.
Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest od 1997 r. Jej fundatorami są przygraniczne kraje związkowe Niemiec (Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Wolne Państwo Saksonia), przygraniczne województwa Polski (Dolnośląskie, Lubuskie, Zachodniopomorskie), Fundacja Roberta Boscha i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wśród jurorów są Gabriela Wiatr z Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego i Jacek Kamiński, wieloletni dziennikarz TVP Szczecin.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 16.03.2011