Zagra Młoda Filharmonia Bałtycka

BAŁTYCKA Filharmonia Młodzieżowa zagra w Szczecinie 1 sierpnia. Orkiestra istnieje czwarty rok, zbiera się w czasie wakacji, grupuje najzdolniejszych studentów uczelni muzycznych z państw leżących nad Bałtykiem, a pracuje pod kierunkiem estońskiego dyrygenta, Kristjana Järvi. Jest wspólną inicjatywą Uznamskiego Festiwalu Muzycznego (Usedom Music Festival) i firmy Nord Stream AG.
W poprzednich latach Bałtycka Filharmonia Młodzieżowa koncertowała m.in. w Gdańsku, St Petersburgu, Sztokholmie, Helsinkach, Tartu, Wilnie, Kopenhadze, Berlinie. W tym roku, poza Szczecinem, wystąpi w Kownie, Kaliningradzie, Kopenhadze, Sztokholmie, Tallinie, a we wrześniu - na międzynarodowych festiwalach w Mediolanie i Merano. Europejskie tournee zakończy 1 października koncertem w ramach Uznamskiego Festiwalu Muzycznego.
Młodzi muzycy zaprezentują program, składający się z trzech utworów: „Orawy” Wojciecha Kilara, Koncertu skrzypcowego Carla Nielsena i V Symfonii Siergieja Prokofieva. Solistą będzie skrzypek, Mikhail Simonyan.
Pierwszy utwór, świetnie znany nie tylko w Polsce i bardzo popularny, jest efektem fascynacji Kilara muzyką górali podhalańskich. Utwór drugi odwołuje się do kultury i tańców duńskich, trzeci powstał z okazji zakończenie drugiej wojny światowej i jest pochwałą „wolnego i szczęśliwego człowieka, jego wielkiej siły, szlachetnego ducha i intelektualnej uczciwości”.
Dyrektor artystyczny i współzałożyciel orkiestry, Kristjan Jarvi, kształcił się w USA, lubi muzykę bardzo różną, jest obecnie dyrektorem artystycznym Radiowej Orkiestry Symfonicznej w Lipsku. Stale współpracuje z Orkiestrą Kameralną w Bazylei, nowojorskim zespołem Absolute Ensemble, z Hyogo Youth Orchestra, Norweską Orkiestrą Młodzieżową, Niemiecką Filharmonią Młodzieżową, Sydney Sinfonia i National Repertory Orchestra w Kolorado. Lubi także jazz, jest utalentowanym pianistą. Dyrygenturę kończył na Uniwersytecie Michigan, a karierę dyrygencką rozpoczął jako asystent Esa–Pekki Salonena w Filharmonii Los Angeles.
Koncert w Szczecinie jest jedynym w tym roku koncertem Młodzieżowej Filharmonii Bałtyckiej w Polsce. ?Bezpłatne wejściówki będzie można otrzymać w kasie Filharmonii Szczecińskiej od 25 lipca (poniedziałki-piątki, godz. 13–17).

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 20.07.2011