Protestowali dla Ukrainy, policja stawia im zarzuty

Gdy przed dwoma miesiącami ważyły się losy zbliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej, przed ukraińskim konsulatem w Gdańsku zebrało się kilkadziesiąt osób. Mieli transparenty: "Ukraina to Europa", "Jesteśmy za Europą".

Na placu pojawili się też policjanci. Oznajmili, że zgromadzenie jest nielegalne, bo manifestuje więcej niż 15 osób. A to powinno zostać zgłoszone.

Zaczęli wypytywać, kto jest organizatorem, ale nikt nie umiał im odpowiedzieć. Bo to była spontaniczna akcja - mówi Nedim Useinov, pochodzący z Krymu politolog i działacz społeczny, od 10 lat mieszkający w Gdańsku.

Useinov znalazł się na celowniku policjantów, gdy w imieniu protestujących wręczył ukraińskiemu konsulowi petycję do prezydenta Wiktora Janukowycza. Konsul podziękował, zapewnił, że petycję przekaże.

Wtedy do Useinova podchodzą policjanci. - Pan jest organizatorem? - pytają.

- Nie czuję się nim. Przyszedłem tu w geście solidarności jak pozostali - odpowiada.

Vollständiger Text/ cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75248,15321185,Protestowali_dla_Ukrainy...
Veröffentlichung/ data publikacji: 23.01.2014

Kommentare

Niedopuszczalne!

Poważne i równie przykre jest przy tym żarcie to, że jest on autentycznym wydarzeniem. Tak siȩ prezentuje polska policja narodowo lub miȩdzynarodowo. Jest to nieodpowiedzialne.

Po pierwsze uważam, że ustawa "powiadomić urzędników o zgromadzeniu co najmniej trzy dni wcześniej" jest ograniczeniem wolności ludzi żyjących w Polsce. Zabranie ono ludziom brać udział w aktualnych politycznych tematach. A nie jest to podstawowym elementem demokracji? Z postȩpu w komunikacji, którego można zauważyć w ostatnich latach, wynikają szybsze procesy polityczne a także decisje. Brając dzisiejsze tempo tych procesów jako miarȩ, to w trzech dniach wiele stać siȩ może. W takym wypadku publiczność nie ma możliwości wyrazić swoją opiniȩ, które w demokratycznym systemie powinno być brane pod uwagȩ. Jest to, moim zdaniem, archaiczna ustawa, która jest niewczesna w modernej demokracji. Powinno siȩ ją zmienić, bo organizowanie manifestac jest jednym z niewielu praw ludzi wyrazić swoje polityczne poglądy.

Po drugie trzeba tu ukazać jak bezmyślnie i ignorantnie czȩść polskiej policji postȩpuje. Policja powinna utrzymywać porządku na ulicach w sensie zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom. Kto siȩ tu czuje zagrożony pokojową manifestacją na temat solidarności z Ukrainom?
Widać w tym wypadku samowolne wykonanie władzy policjantów, którzy uzasadniają i legytymują ją rzeczywystymi ustawiami i demonstrują takym sposobem swoją siłȩ nad publicznością. Nie jest to tylko temat w Polsce, a także w innych krajach. Obecnie krȩży klip, który pokazuje ukrainskich policjantów, wykorzystując swoją przemoc i maltretując człowieka. Jest to ogólny problem tego aparatu, który bezpośrednie ma zapewnić bezpieczenstwo ludzi. Ale takim obrazem nie da siȩ zdobyć zaufania publiczności. Powinno siȩ policjantów nie tylko wyksztalcać na fizycznie silnych głąbów, którzy wykozystują prawo dla swojej przemocy, lecz na społeczne istoty, które postepują według ogólnym cele bezpieczeństwa społecznego.

Kommentar-Darstellungsoptionen

Wählen Sie hier Ihre bevorzugte Anzeigeart für Kommentare aus und klicken Sie auf „Einstellungen speichern“ um die Änderungen zu übernehmen.