Dom usług dla firm z obu stron

Z usług Domu Gospodarki w Szczecinie w minionym roku skorzystało 555 przedsiębiorców z obu stron Odry. Placówka wspiera kooperację między polskimi i niemieckimi firmami.
Dom Gospodarki - Haus der Wirtschaft - rozpoczął działalność w październiku 2000 r. Jego utworzenie było wspólnym projektem Izby Przemysłowo-Handlowej z Neubrandenburga i Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Po trzech latach drogi samorządów się jednak rozeszły. Od 2003 r. polskim partnerem IHK jest Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego-Szczecińskie Centrum Przedsiębiorczości.
Dom Gospodarki bezpłatnie świadczy usługi informacyjne i doradcze dla przedsiębiorców z obu stron granicy - z województwa zachodniopomorskiego i Meklemburgii. Zainteresowanie nimi jest duże. W minionym roku fachowe doradztwo otrzymało w nim 555 przedsiębiorców (320 niemieckich). Szukali w tej placówce głównie partnerów kooperacyjnych, informacji o zakładaniu działalności gospodarczej w sąsiednim kraju, nieruchomości komercyjnych, a także pomocy w dotarciu do właściwych urzędów i dotacji. Petentami Domu Gospodarki były przeważnie firmy usługowe, handlowe oraz rzemieślnicze.
Ponadto, pracownicy Domu Gospodarki podczas polsko-niemieckiej giełdy współpracy przekazali blisko 1 200 kontaktów do potencjalnych partnerów kooperacyjnych. Zaowocowały one tym m.in., że przedsiębiorstwo z Meklemburgii otrzymało duże zlecenie w zakresie obróbki metalu od polskiego. Natomiast kilka niemieckich firm realizowało prace budowlane w regionie Szczecina.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 14.05.2009