Prezydent otrzymał Złoty Sekstant

Lech Kaczyński z wizytą na Pomorzu Zachodnim.
Prezydent RP Lech Kaczyński spotkał się wczoraj z mieszkańcami Rewala, Trzebiatowa i Świdwina.Wizytę w Rewalu - najprężniejszej gminie turystycznej w Polsce - zorganizowano pod ruinami kościółka w Trzęsaczu. Następnie Lech Kaczyński wziął udział w krótkiej przejażdżce kolejką wąskotorową razem z dziećmi. Zadeklarował także, że zapozna się z uchwałami gminy dotyczącej budowy gazociągu północnego.
Prezydent Kaczyński wylądował około 11.00 w Świdwinie. Pierwszą wizytę złożył w Trzebiatowie. Tu na rynku Starego Miasta rozmawiał z mieszkańcami zachęcając do udziału w wyborach do europarlamentu. Do ścisłego otoczenia dopuszczono także grupkę uczniów.

– Jesteśmy bardzo dumni. Pan prezydent przywitał się z nami i rozmawiał chwileczkę – mówi Irmina Kalinowska z Trzebiatowa.

Następnie kolumna prezydencka przejechała do Trzęsacza. Tu pod ruinami legendarnego kościółka Lech Kaczyński odebrał z rąk wójta gminy Rewal Roberta Skraburskiego – Złoty Sekstant, przyrząd nawigacyjny umożliwiający w dawnych czasach oznaczanie kierunku żeglugi.
Prezydent przyznał, że jest po raz pierwszy w tym rejonie.

– Jestem w miejscu wyjątkowo pięknym. Wiem, że inwestujecie 64% dochodów. To widać, jak wjechałem w tej wille, to pomyślałam, że nie jestem pewien czy to jest taka biedniejsza część Polski. Serdecznie gratuluję. Oby takiej Polski było jak najwięcej – powiedział do zebranych.

Zadeklarował także, że zapozna się z uchwałami gminy Rewal w sprawie gazociągu północnego. Radni domagają się od rosyjsko-niemieckiego konsorcjum Nord Stream kaucji w wysokości 3 mld zł, zabezpieczającej ewentualne straty poniesione przez gminę podczas budowy Gazociągu Północnego. Uchwałę przekazano prezydentowi, premierowi i do Sejmu.

– Będę mocno starał się zbadać wszystkie prawne aspekty tej sprawy. Dlatego, że polityka zgadzania się na wszystko, to zła polityka – dodał.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 02.06.2009