Niecodzienne znalezisko - Piwnice XVIII-wiecznego browaru Voerkelisua

FUNDAMENTY i piwnice XVIII-wiecznego browaru Voerkelisua odkopano w czasie prac budowlanych prowadzonych w rejonie ul. Kopernika w Kamieniu Pomorskim. Znalezisko nie jest objęte opieką konserwatora, choć ten zastrzegł sobie prawo do oględzin wykopalisk.

– Odsłoniliśmy właśnie kolejny fragment piwnicy – mówi Krzysztof Kordal, właściciel działki, na której dokonano odkrycia. – Teraz czekamy na konserwatora, który obejrzy teren, sporządzi odpowiednią dokumentację i z powrotem zasypiemy to miejsce.

Browar i fabryka słodu Voerkeliusa powstał w 1871 r. i aż do 1945 r. prowadził działalność. Był jednym z większych w regionie.

– Najbliższe większe browary mieściły się w Szczecinie i Koszalinie, w okolicy działały tylko małe wytwórnie, które z reguły mieściły się w dwóch domkach – wyjaśnia Tomasz Kaczmarski ze Szczecina, który przyjechał obejrzeć znalezisko. Pan Tomasz jest autorem książki „Historia Piwowarstwa na terenie Powiatu Kamieńskiego”.

– Browar produkował piwa jasne i ciemne z górnej i dolnej fermentacji. Najsłynniejszy jego produkt to piwo „Prałackie”. Obiekty browaru znajdowały się w miejscu obecnych prac budowlanych oraz pobudowanych w latach 80. bloków, aż do czerwonego budynku przy zalewie. Piwnice ciągną się jeszcze tuż koło blokowiska. W jednym miejscu kiedyś zapadł się nawet fragment trawnika. To, co tu odkopano nie przedstawia wielkiej wartości. Wszystko, co było do wyniesienia zostało zabrane na przełomie lat 50. i 60. – mówi autor książki.
Mimo to na teren budowy chętnie zaglądają mieszkańcy Kamienia, a także turyści.

– Trochę nam to przeszkadza, bo to w końcu budowa, rozkopane wielkie powierzchnie, nie jest tu bezpiecznie dla osób postronnych – tłumaczy Krzysztof Kordal, właściciel działki. Jak dowiedział się „Kurier”, na terenie, gdzie odnaleziono fundamenty i piwnice pod starym browarze, stanie obiekt handlowo-usługowy.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 13.08.2008