Reformator w galerii - Odkrywanie Bugenhagena

WYBITNA osobowość nauki i kościoła, autor pierwszej całościowej historii Pomorza, jeden z najważniejszych współpracowników Marcina Lutra. Od czwartku w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie prezentowana jest wystawa poświęcona Janowi Bugenhagenowi.

Nazywany Doktorem Pomeranusem Bugenhagen, urodził się w 1485 roku w Wolinie. Studiował w Greisfwaldzie, święcenia kapłańskie przyjął w 1509 roku. Pięć lat wcześniej, jako 19-latek objął stanowisko rektora szkoły miejskiej w Trzebiatowie. Pod jego kierunkiem placówka ta stała się jedną z najznakomitszych szkół łacińskich w regionie. W 1518 r., na zlecenie księcia Bogusława X, Jan Bugenhagen napisał „Pomeranię", pierwsze oparte na dokumentach dzieło, prezentujące historię Pomorza.

Zafascynowany pismami i wystąpieniami Marcina Lutra, w 1520 r. opowiedział się po stronie reformatorów, skupił nawet wokół siebie grupę podobnie myślących duchownych i mieszczan, i rozpoczął tworzenie pierwszych ewangelickich wspólnot. Rok później, chroniąc się przed prześladowaniami, przeniósł się do Wittenbergi. Szybko został jednym z najbardziej zaufanych współpracowników Lutra.

Prowadził szeroką działalność misyjną, reformował kościoły niemieckie i duńskie, walczył o zmiany w systemie szkolnictwa i systemie socjalnym, przełożył na język niemiecki Pismo Święte. Zmarł w 1558 roku w Wittenberdze.

Pokazywana w Galerii Gotyckiej wystawa powstała w zeszłym roku w Niemczech, z okazji 450. rocznicy śmierci teologa. Składają się na nią plansze, przybliżające życie reformatora i istniejącą w tym czasie sytuację społeczno- polityczną. Teksty ilustrowane są obrazami, reprodukcjami map, rękopisów i stron tytułowych wydrukowanych dzieł Bugenhagena. Warto wybrać się do Zamku, by poznać losy nieco zapomnianego dziś Pomorzanina, uznawanego niegdyś za jedną z najważniejszych osobistości Reformacji.

Ekspozycja „Johannes Bugenhagen. Doktor Pomeranus 1485-1558" w Szczecinie gości w ramach Prezentacji Meklemburgii - Pomorza Przedniego w Województwie Zachodniopomorskim.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 10.08.2009