Elektrownia atomowa - szanse czy miraże?

Ostatecznie aż 10 lokalizacji dla ewentualnej budowy w naszym województwie elektrowni jądrowej wskazała rządowi grupa robocza ds. energetyki jądrowej przy wojewodzie zachodniopomorskim. Cztery z tych lokalizacji znajdują się w powiecie gryfińskim. Kierownik grupy roboczej prof. dr hab. Mariusz P. Dąbrowski (szef Zakładu Kosmologii i Teorii Grawitacji Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego) zaprezentował je 19-20 listopada w Warszawie podczas międzynarodowej konferencji "Energetyka jądrowa - technologia, inwestor, finansowanie". Nasze województwo reprezentował też wojewoda Marcin Zydorowicz. Jak stwierdził prof. Dąbrowski w dokumencie pt. "Zachodniopomorskie regionem lokalizacji elektrowni jądrowych", nasze województwo jest gotowe do realizacji programu rozwoju energetyki jądrowej. Dziesięć wskazanych lokalizacji znajduje się w czterech wyodrębnionych obszarach. Ich zalety to: bliskość dużych zbiorników wodnych, portów, szlaków komunikacyjnych i poparcie społeczne dla programu. Według tej analizy, energetyka jądrowa na bieżącym etapie rozwoju ludzkości jest najwydajniejszym i jedynym realnym sposobem zaspokojenia potrzeb energetycznych. Rozwój cywilizacyjny społeczeństwa wymaga coraz większych i wydajniejszych źródeł energii, a dzisiaj 1,5 mld ludzi na Ziemi pozostaje bez dostępu do energii elektrycznej.

Pierwszy wskazany przez grupę roboczą obszar leży koło Darłowa: pół kilometra od jeziora Kopań i 3 km od brzegu Bałtyku. Dzięki temu jest tu praktycznie nieograniczony dostęp zarówno do wody słodkiej, jak i słonej. Obszar drugi to okolice Stargardu Szczecińskiego. W jego ramach lokalizacja oznaczona jako II.1 to Krzywiec. Teren liczy 1403 ha w pobliżu Stawów Dzwonowskich i rzeki Krąpiel. Lokalizacja II.2 to Lisowo - 2259 ha nad jez. Marianowo i rzeką Krępą. II.3 to Wiechowo - 1376 ha w pobliżu jezior: Szadzko, Wiechowskiego, Marianowskiego oraz rzek: Krępa i Pęzinka. 20 km dalej jest ponadto duże jezioro Woświn. Dodatkowym atutem jest mała gęstość zaludnienia.

Nas najbardziej interesuje obszar III, oznaczony jako Gryfino. Jako wadę grupa robocza podaje "wstępne obiekcje ze strony niemieckiej" (przypomnijmy, że 6 listopada po drugiej strony Odry - w Schwedt i na moście granicznym zorganizowano dużą demonstrację przeciw polskim zamiarom budowy przy granicy elektrowni atomowej).

Vollständiger Text/ cały tekst: http://www.gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=09-50&temat=1
Veröffentlichung/ data publikacji: 15.12.2009