Co sądzisz o atomie?

Chojna. Jedna z 10 w naszym województwie możliwych lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni atomowej to Krzymów w gminie Chojna. Informacja ta zaskoczyła nie tylko mieszkańców gminy, ale również jej władze. Temat elektrowni stał się przedmiotem rozmów. Samorządowcy nie wykluczają, że zlecą przeprowadzenie sondażu wśród mieszkańców.

– Nikt nas nie pytał o tę lokalizację - powiedział Wojciech Długoborski, z-ca burmistrza Chojny. - Burmistrz Adam Fedorowicz, który uczestniczył w spotkaniu w urzędzie wojewódzkim w Szczecinie z Hanną Trojanowską, pełnomocnikiem rządu ds. polskiej energetyki jądrowej był równie zaskoczony jak ja. Widzimy dwa aspekty tej sprawy. Pierwszy jest taki, że byłby to impuls do rozwoju regionu, nowe miejsca pracy, korzyści dla gminy przynajmniej takie jakie ma Gryfino z elektrowni Dolna Odra. Drugi aspekt określam jako „psychozę po Czarnobylu”. Mają ją zwłaszcza protestujący Niemcy, którzy organizują marsze protestacyjne, akcje medialne i polityczne. Myślę, że to nie oni jednak będą mieli decydujący wpływ na lokalizację. Budując bez konsultacji ze stroną polską spalarnię odpadów w Schwedt sami w pewnym sensie odebrali sobie argument w dyskusji na temat ewentualnej budowy w Krzymowie elektrowni atomowej. Z drugiej jednak strony - nie musimy się tak zachować jak nasi sąsiedzie. Byłoby to niezgodne z międzynarodowymi umowami - powiedział z-ca burmistrza.

W. Długoborski przyznał, że wbrew stereotypom uważa energetykę atomową za ekologiczną, a przy obecnych zabezpieczeniach – także bezpieczną. Zauważył jednocześnie, że na liście potencjalnych lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni atomowej są miejsca z większymi szansami na wybór. Jeśli jednak okaże się, że Krzymów pozytywnie przejdzie wstępne weryfikacje, nie wyklucza, że gmina zleci przeprowadzenie badań opinii publicznej.

- Na razie nie ma sensu wydawać na to pieniędzy - skwitował W. Długoborski.

Plany budowy elektrowni atomowej w rejonie Gryfina niemieccy ekolodzy oprotestowali w zeszłym roku pod znaczącym hasłem - „Gryfinobyl”.

Vollständiger Text/ cały tekst: http://www.kurier.szczecin.pl/Art.aspx?a=32982
Veröffentlichung/ data publikacji: 02.02.2010