Obywatelka Międzyzdrojów - Britta Maria Wuttke - pisarka i lekarz

W NAJBLIŻSZY poniedziałek Britta Maria Wuttke - lekarz, autorka bardzo głośnej przed laty powieści „Homunculus z tryptyku” - otrzyma Honorowe Obywatelstwo Międzyzdrojów. To pierwszy taki tytuł w dziejach miasta.
Britta M. Wuttke urodziła się 30 marca 1940 roku w Międzyzdrojach w rodzinie niemieckiej. Mieszkała w tym mieście do 1981 r., tam ukończyła szkołę podstawową, liceum w Świnoujściu, studia na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Jest neuropatologiem.
Była na praktyce lekarskiej w Szwajcarii, pracowała w NRD, następnie w Centrum Medycyny Doświadczalnej w Mińsku Mazowieckim, w Szczecinie. Po powrocie do Międzyzdrojów, do rodzinnego domu, podjęła pracę w Szpitalu Miejskim w Świnoujściu, w pogotowiu ratunkowym, w Domu Dziecka w Lubiniu, któremu do dziś pomaga. Od 1981 roku mieszka w Berlinie. Miesiąc temu skończyła 80 lat.
W 1976 r. wzięła udział w konkursie literackim „30 lat polskiego Pomorza Zachodniego” rozpisanym przez Urząd Wojewódzki w Szczecinie, na który zgłosiła powieść „Homunculus z tryptyku” opartą na motywach z własnej biografii. To była jej pierwsza książka i od razu wyróżniona drugą nagrodą. Już rok później została opublikowana przez Wydawnictwo Poznańskie, potem szybko ukazało się wznowienie. Posypały się bardzo pochlebne recenzje, nagrody „Głosu Szczecińskiego” i miesięcznika „Spojrzenia” oraz Złoty Ekslibris Książnicy Pomorskiej, mówiono o literackiej sensacji. O „Homunkulusie z tryptyku”, pierwszej po 1945 r. powieści o losach niemieckiej rodziny, która po wojnie została w Polsce, pisała prasa ogólnopolska, wszystkie periodyki literackie.
Od 1981 r. Britta M. Wuttke mieszka w Berlinie, prowadzi wykłady organizowane przez Niemieckie Stowarzyszenie Lekarzy Akupunktury. Współtworzyła polsko-niemiecki magazyn literacki „Wir”, publikowała eseje w szczecińskim periodyku „Szczecin Pocket”. Dokumentalny film o niej zatytułowany „Złodroże” zrealizowali Michał i Paweł Kulikowie.

Vollständiger Text/ cały tekst:
Veröffentlichung/ data publikacji: 29.04.2010