Grabowo

Nie będzie śladu po kościele i cmentarzu?

W Grabowie (gmina Chojna) kościół został zniszczony w 1945 roku wskutek ciężkich walk, jakie na początku lutego toczyły wojska niemieckie z Armią Czerwoną (głównie o pobliski przyczółek mostowy Schwedt/Krajnik Dolny). Świątynia zbudowana była w XV wieku z kamienia polnego, potem przebudowywana. Obok niej tradycyjnie znajdował się cmentarz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.04.2012

Wielki mały patriotyzm

Kto był 17 czerwca w chojeńskiej bibliotece na spotkaniu z Hubertem Lisem, na pewno nie żałuje. Ten student historii Uniwersytetu Szczecińskiego bardzo barwnie opowiadał o swej aktywności w liczącej 340 osób wiosce Grabowo pod Stargardem, gdzie wraz z innymi mieszkańcami pielęgnuje historię swej małej ojczyzny. Jest prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Grabowa, które od kilku lat organizuje spotkania dawnych - niemieckich i obecnych - polskich mieszkańców, wspólne festyny, wystawy. - Byli mieszkańcy mają mnóstwo dokumentów i fotografii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.06.2010

Studyjny spacer po Grabowie

Spotkanie oraz wycieczka po Grabowie mają na celu prezentację wydawnictwa z serii czas przestrzeń tożsamość SZCZECIN-GRABOWO w formie turystycznego szlaku połączonego ze spotkaniem autorskim. Wydarzenie jest częścią największej imprezy turytycznej, która rozpoczyna się w tym czasie na Grabowie – PIKNIKU NAD ODRĄ.

Veröffenlichung/ data publikacji:
Event: 09.05.2008 - 14:30 - 09.05.2008 - 21:00