Przemysław Jedlecki

Śmieciowy bunt miast i gmin

W samorządach rośnie sprzeciw wobec nowej ustawy śmieciowej. Chodzi o to, czy ogromne pieniądze za wywóz odpadów zarobią spółki gminne, czy firmy prywatne
- Nie drogi i nie nowe inwestycje, ale śmieci są w tej kadencji najtrudniejszą sprawą. Jeden błąd i wyborcy nam nie wybaczą. Nikt nie lubi więcej płacić, a my za chwilę mamy ludziom powiedzieć, że muszą sięgnąć głębiej do kieszeni - martwi się prezydent dużego miasta w woj. śląskim.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.11.2012

Radni czczą powstańców śląskich, ale podziały zostają

Sejmiki województw opolskiego i śląskiego na wspólnej sesji uczciły 90. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. Uchwały nie poparli przedstawiciele mniejszości niemieckiej i Ruchu Autonomii Śląska.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.05.2011

Fakty i fałsze o śląskich autonomistach

Czy chcą oderwać Śląsk od Polski? A może osoby deklarujące narodowość śląską to zakamuflowani Niemcy? - przyjrzeliśmy się opiniom na temat Śląska i Ślązaków i zrobiliśmy krótką ściągę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.04.2011

PO: Jarosław Kaczyński do prokuratury. Za Ślązaków

Działacze śląskiej Platformy Obywatelskiej złożą doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. To odpowiedź na jego słowa o śląskości jako zakamuflowanej opcji niemieckiej. Politycy PO donieśli na Kaczyńskiego do prokuratury - uznali, że złamał art. 257 kodeksu karnego, który mówi: "karze podlega ten, kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości".

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.04.2011

O godce pogodomy w Sejmie

Ponad 50 posłów chce, żeby Sejm uznał śląski za język regionalny. - Jeżeli jest nim kaszubski, nie widzę powodu, by nie docenić też naszej mowy - mówi Tomasz Tomczykiewicz, szef klubu PO.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.12.2010

Wielki sukces śląskich autonomistów

Ruch Autonomii Śląska po raz pierwszy w historii będzie miał swoich przedstawicieli w sejmiku województwa śląskiego. Cieszy się m.in. wspierający autonomistów Kazimierz Kutz.
Jeżeli wstępne i jeszcze nieoficjalne wyniki wyborów do sejmiku się potwierdzą, to Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) będzie miał trzech przedstawicieli w regionalnym parlamencie.
Działaczom stowarzyszenia gratuluje poseł niezrzeszony Kazimierz Kutz. - RAŚ to ruch regionalny, a więc najzdrowszy, bo prawdziwie obywatelski. I jeszcze w dodatku śląski - mówi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.11.2010

Przyszłość godki widzę w różowych barwach

- To nie będzie podręcznik do nauki śląskiego. To typowy elementarz, który nauczy pisać i czytać, ale nie będzie tu ani gramatyki, ani słownictwa. Podręcznika na razie nie tworzymy. Ale gorol będzie mógł się z niego nauczyć właśnie pisać i czytać po śląsku - mówi prof. Jolanta Tambor, współtwórczyni śląskiego elementarza.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.02.2009

W województwie rośnie liczba bezrobotnych

Tak dużego wzrostu bezrobocia nie było w regionie od lat. Tylko w styczniu w województwie śląskim przybyło 15 tys. bezrobotnych. Specjaliści ostrzegają, że będzie jeszcze gorzej

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.02.2009

Rockman z Izraela: Ja, Polak

- Jestem Polakiem, Izraelczykiem i Żydem. Tęsknię do Polski - mówi Efraim Shamir, znany muzyk rockowy z Izraela, który musiał wyjechać razem z rodziną z Bytomia w 1968 roku. Teraz chce, by wojewoda śląski potwierdził, że nadal jest obywatelem Polski

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.05.2008