Jan M. Piskorski

Polskie obozy, algierskie gestapo, ukraińska pani

Po raz pierwszy od wielu lat polska debata historyczna wylała się na ulicę. Nie mieliśmy tego od czasu dyskusji wokół powojennych przesiedleń i stosunku do Żydów na przykładzie Jedwabnego. Spór o międzynarodowym zasięgu wywołał PiS - partia rządząca, która od lat powtarza, że polskie osiągnięcia wojenne nie są znane światu, podobnie jak polscy bohaterowie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.03.2018

Trzeba nam jeszcze 100 lat? O mentalnej kondycji szczecinian

Pozbawiona sensu ceremonia 3 Maja, Park Kasprowicza przemieniony w hałaśliwy, brudny lunapark, barbarzyństwo wobec niemieckiego cmentarza... Przedstawiamy esej profesora Jana M. Piskorskiego, który w gorzki, momentami szokujący sposób uświadamia nam, że jako wspólnota jesteśmy na etapie rozwoju, porównywalnym do europejskich miast sprzed stu lat. Tekst publikujemy w nietypowej formie. To dlatego, że zdjęcia są jego integralną częścią

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.05.2012

Nieoficjalne wyniki komentuje Jan M. Piskorski

Trudno nie zauważyć, że sondaże wyborcze się potwierdzają, przynajmniej na razie. PO zdecydowanie wygrywa w wyścigu do sejmiku, ale też postawiła na czele swojej listy bardzo silnego i doświadczonego kandydata, którego nazwisko wprost trudno było obejść na karcie do głosowania. Marek Tałasiewicz to klasa sama dla siebie i bez niego PO wypadłoby pewnie gorzej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.11.2010

Wo der Deutsche ist, ist Deutschland. Zur Debatte über polnische Mobilmachung.

Wir wissen, wie man Lügen verbreitet, die der Wahrheit ähneln – sagten die Musen vor fast drei Tausend Jahren zu Hesiod, ermunterten ihn allerdings dazu, die Wahrheit zu schreiben. Obwohl Wahrheit nicht in jedem Fall für jeden das Gleiche bedeutet, vertrauen wir doch, dass es Grenzen des Absurden gibt. Am besten hat das einige Jahrhunderte später

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.10.2010

Jaki ma być Nasz Wspólny Szczecin: Dumny czy normalny?

Są miasta, które mają tak dobrą tradycję zarządzania, że nawet słaby zarząd nie popsuje w nich wiele. W Szczecinie jest inaczej. Jego problemów nie rozwiążemy przez marzycielskie wizje, spisywane za grube pieniądze w miejskim Urzędzie Rejestracji Snów. Tu trzeba zacząć od spraw fundamentalnych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.05.2010

Jak słabość zamienić w energię. Cz. 3

Część 3: Sen o europejskiej Kalifornii. Szczecinowi potrzebny jest doświadczony fachowiec najwyższej klasy. Kłopoty miasta nie wymagają bowiem pomysłów, jak się czasami słyszy, lecz rzetelnej wiedzy z dziedziny zarządzania, prawa, urbanistyki i socjologii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.03.2010

Jak słabość Szczecina zamienić w energię. Cz. 2

Część 2: Albo miasto, albo firma. Tym, co naprawdę wyróżnia szczeciński świat polityki, jest jego kompletna bezradność w zderzeniu z problemami miasta.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.03.2010

Jak słabość Szczecina zamienić w energię? Cz.1

Część 1: Kłopoty z historią i tożsamością. Może właśnie dlatego, że nie mamy w Szczecinie solidnych punktów oparcia, jesteśmy tak pełni kompleksów, chwiejni i nadpobudliwi?

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.03.2010

Strącona gwiazda wdzięczności

Pomniki się burzy i nic w tym zdrożnego, zwłaszcza jeśli są śladami obcej dominacji. A jednak, powtórzę, zachowałbym szczeciński pomnik Wdzięczności. Jego rozebranie albo przeniesienie w dwadzieścia lat po upadku komunizmu świadczyłoby o naszej małości.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.11.2008

Kłopotliwy pomnik w mieście z trudną historią

Częściowo wbita w ziemię gwiazda, może nadłupana niczym w efekcie naturalnego upadku, byłaby zupełnie niesamowitym symbolem końca komunizmu w Polsce i w Szczecinie. Zarazem my, polscy mieszkańcy Szczecina, dalibyśmy znać, że doceniamy wkład prostych żołnierzy sowieckich w utrwalenie polskiego stanu posiadania na Pomorzu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.06.2008