Anna Bikont

Od Żydów Polskę racz oczyścić, Panie, czyli co w nas zmieniło Jedwabne.

Kiedy zostanie powiedziane coś strasznego, jak opowieść o mordowaniu przez Polaków żydowskich sąsiadów, wielkie tabu słabną. Na tym polega siła rażenia Jedwabnego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.07.2012

Zmarła pani Antonia Wyrzykowska z Jedwabnego

Wraz z mężem Aleksandrem przechowywała przez dwa i pół roku pod chlewem siedmiu Żydów uratowanych z pogromu 10 lipca 1941 r., kiedy polscy mieszkańcy miasteczka zamordowali niemal wszystkich żydowskich współmieszkańców. Była Sprawiedliwą wśród Narodów Świata, zmarła 29 listopada.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.12.2011

Życie codzienne w mieszkaniu Jacka Kuronia

Telefon 39 39 64 był najbardziej znanym prywatnym numerem w PRL-u. Znali go studenci, robotnicy, opozycjoniści, wszyscy, którzy czytali niecenzurowane wydawnictwa i w ogóle "knuli" w latach między protestami robotniczymi Czerwca '76 a powstaniem "Solidarności". Pod ten numer dzwonili, kiedy coś się działo. Ten numer wykrzykiwali, gdy zatrzymywano ich na ulicy, w nadziei, że jakiś przechodzień przekaże wiadomość: "39 39 64. Zawiadomić Jacka Kuronia, że zatrzymano (tu nazwisko). 39 39 64".

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.06.2011

Pierwszy raz Andrzeja Wajdy

Pierwsza klęska filmowa? "Ziemia obiecana". Ja byłem tak szczęśliwy, że zrobiłem nareszcie amerykański film. Przyjechałem do Ameryki, a tam na konferencji prasowej dziennikarz z Izraela zaatakował mnie gwałtownie, inni to podjęli. Zarzut: film jest antysemicki. Rozmowa z reżyserem Andrzejem Wajdą.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.08.2010

W Powstaniu Warszawskim nikt nie miał głowy do Żydów

Gdyby Krzysztof Baczyński przeżył i zgłosił po wojnie akces do UB, mówiono by, że to jeden z Żydów z UB. Ale skoro zginął bohatersko, to jest Polakiem - rozmowa z autorami książki "Żydzi w powstańczej Warszawie"

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.12.2009

Jacek Kuroń, 1934-2004

Zaczynał jako młodzieżowy działacz komunistyczny i wychowawca harcerski (rozliczał się z tym czasem w autobiografii "Wiara i wina. Do i od komunizmu"). W 1964 r. (razem z Karolem Modzelewskim) napisał "List otwarty do członków partii", w którym poddał krytyce - z pozycji marksistowskich i rewizjonistycznych - system komunistyczny. Za rozdanie kilkunastu egzemplarzy "Listu" został aresztowany i skazany na trzy lata więzienia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.08.2008

Taka miła i Żydówka?

W 1968 roku czuli się przede wszystkim częścią studenckiej rewolty. Chcieli przywrócenia "Dziadów", biegali na wiece - to im przesłaniało antysemicką kampanię. Ale w końcu ich też dopadło

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.08.2008

Inaczej bym siebie nie lubił

50 lat temu nie było w nas wyrachowania, myślenia, co ja osobiście mogę na tym zyskać. Dziś to się wydaje nienormalne. Marzyłem o państwie, w którym byłaby społeczna własność i silne rady robotnicze. Z tych marzeń nic nie wyszło - mówił Lechosław Goździk "Gazecie" w 2006 r.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.05.2008

Maciej Kuroń wspomina ojca

O Jacku Kuroniu mówią członkowie jego rodziny, współpracownicy i przyjaciele. Wysłuchały ich Anna Bikont i Joanna Szczęsna

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.06.2005