eb

145 lat temu urodził się Józef Piłsudski

5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Józef Piłsudski, jeden z przywódców PPS, dowódca I Brygady Legionów, marszałek Polski, premier i minister spraw wojskowych.
W miejscu, gdzie stała kolebka Piłsudskiego, 10 października 1937 r. prezydent Ignacy Mościcki i wdowa po marszałku - Aleksandra Piłsudska, posadzili dąb, rosnący do dziś.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.12.2012

A jednak się kręci

150 wydarzeń na 11 scenach, w tym spotkania autorskie, koncerty, spektakle teatralne - Karuzela Cooltury od 20 lipca w Świnoujściu

Do miasta ma przyjechać blisko osiemdziesięcioro gości imprezy. Wśród nich Janusz Gajos, Joanna Szczepkowska, Bogusław Kaczyński i Halina Młynkowa. Tegoroczna, czwarta Karuzela Cooltury, pod hasłem "Dusza i ciało" - potrwa do 22 lipca.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.07.2012

Zdradziła cygańskie tajemnice

Po wojnie polscy Cyganie z Kresów przenieśli trasy swoich wędrówek na Ziemie Odzyskane, tak też zrobiła grupa Papuszy. W roku 1949 do taboru Dionizego Wajsa dołączył Jerzy Ficowski, początkujący poeta, zafascynowany kulturą cygańską. To on jako pierwszy dostrzegł literacką wartość pieśni Papuszy i namówił ją do ich spisania. Sam zaczął się uczyć języka cygańskiego. Kiedy Ficowski powrócił do miasta, Papusza wysyłała mu swoje utwory pisane po cygańsku, a on je tłumaczył na polski. Papusza debiutowała w polskiej literaturze wierszem w "Nowej Kulturze" w 1951.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.02.2012

Wilno: Wystawa prezentująca historię polskich Żydów

W ramach obchodzonego na Litwie Roku Pamięci Ofiar Holokaustu w Centrum Tolerancji w Wilnie została otwarta we wtorek wystawa prezentująca historię polskich Żydów.
W Centrum Tolerancji w Wilnie we wtorek obyło się też seminarium dla nauczycieli "Nasza pamięć o zagładzie Żydów". Poprowadził je prof. Jacek Leociak historyk literatury z Instytutu Badań Literackich PAN, autor artykułów naukowych i książek na temat Holokaustu. Podczas seminarium, w którym udział wzięło około 50 nauczycieli z całej Litwy, profesor przedstawił doświadczenia Polski w zakresie pamięci o zagładzie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.10.2011

Publikacje Akademii Europejskiej - Pałace i zamki pomorskie

Niedawna konferencja zorganizowana przez Akademię Europejską w Kulicach otworzyła serię spotkań poświęconych zachodniopomorskim dworom i zespołom dworskim, których efektem będzie cykl publikacji.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.10.2011

Pomorskie perły

Miłośników urody i historii ziemi pomorskiej, pasjonatów wycieczek w bardziej i mniej znane zakątki, bardzo ucieszy ta książka. „ Perły Pomorza" - ten tytuł wiele obiecuje.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.07.2011

Zmarł Stanisław Michalski

Wieloletni aktor i dyrektor Teatru Wybrzeże, związany z tą sceną od połowy lat 50-tych, zmarł dzisiaj w wieku 79 lat

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.02.2011

Wokół wypędzeń

W Krakowie prowadzone są badania naukowe związane z wypędzeniami, także Polaków. W jednym z tamtejszych fortów ma powstać muzeum poświęcone wypędzonym oraz instytut badań.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.09.2010

"Litewskim szlakiem Giedroyciów i Miłosza"

W Domu Pogranicza w Sejnach można oglądać kilkadziesiąt zdjęć, przypominających osoby i obiekty związane z Giedroyciami i Miłoszami

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.09.2010

Niemcy ignorują zastrzeżenia Polski

Mimo ocieplenia stosunków, Niemcy uporczywie ignorują polską krytykę dotyczącą Gazociągu Północnego oraz władz Widocznego Znaku - ocenia we wtorek "Financial Times Deutschland"

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.06.2008