Gazeta Wyborcza Poznań

Romowie idą do urzędu wojewódzkiego, a tam...

Grupa obywateli Rumunii, którą we wtorek właściciele chcieli usunąć z altanki przy ul. Krauthofera w Poznaniu, zwróciła się o pomoc do Urzędu Wojewódzkiego. W liście, skierowanym do pełnomocnika ds. mniejszości etnicznych i narodowych, napisali, że chcą żyć w Poznaniu, ale potrzebują pomocy.
Cztery romskie rodziny mieszkają na ogródkach działkowych w rozpadającej się altance. W marcu powiatowy inspektor budowlany stwierdził, że w budynku nie można mieszkać, w związku z czym właściciele terenu zdecydowali się na jego rozbiórkę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.04.2014

Ciemny karcer, żelazne drzwi z judaszami. Nieznane więzienie w środku Poznania

W centrum Poznania, pod budynkiem Collegium Iuridicum UAM, czas jakby się zatrzymał. Wystarczy zejść do podziemi, by zobaczyć cele z czasów stalinowskich. Już niebawem powstanie w nich ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.03.2014

Niemieckie dziedzictwo Poznania. Chcą odbudować pomnik Cesarza

Zaczęło się od Hansa Paasche, Niemca, Wielkopolanina, przyjaciela Róży Luksemburg. Projekt przypominający tę postać powstał w ramach cyklu Wielkopolska: Rewolucje. Ale jego twórcy chcą pójść dalej w przypominaniu niemieckiego dziedzictwa miasta. W planach mają... odbudowę pomnika Fryderyka III.
- Nazywam się Paasche, byłem oficerem marynarki, a teraz jestem rewolucjonistą - te słowa 37-letni Hans wypowiedział w Berlinie w 1918 roku. Ponad 90 lat później jego wielkopolskie korzenie odkryli gimnazjaliści z Krzyża.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.12.2012

Skradzione trumny wróciły do Niemiec

Po dwóch tygodniach załatwiania formalności wydana została wreszcie zgoda na wywiezienie za granicę i oddanie rodzinom ciał zmarłych, które były w busie skradzionym przez Polaków w Niemczech. Wczoraj późnym wieczorem po zwłoki przyjechały samochody niemieckiej firmy pogrzebowej. Rodziny zmarłych na zgodę sanepidu, wymaganą przy transporcie zwłok przez granicę, czekały prawie dwa tygodnie. A wcześniej czekały tydzień na odnalezienie trumien.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.11.2012

Słowa, słowa, słowa. Na Facebooku i na dworcu

Festiwal Sztuki Słowa jest trzecim samodzielnym cyklem, organizowanym od 2001 roku w ramach projektu Verba Sacra. - Zawsze mamy w programie jakieś nowości, w tym roku jedną z nich będzie wspólne czytanie z dziećmi w ramach Roku Korczakowskiego - zapowiada Przemysław Basiński, pomysłodawca i dyrektor projektu. Fragmenty "Króla Maciusia Pierwszego" przeczytają razem z dziećmi aktorka Anna Seniuk i jej syn - Grzegorz Małecki. Na fortepianie zagra Ewa Rubinowska. Początek - w poniedziałek 5 listopada o godz. 18 w auli UAM. Bilet (dla jednej osoby dorosłej i czworga dzieci) kosztuje 25 zł.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.11.2012

Trumny ze zwłokami mogą w poniedziałek wrócić do Niemiec

- Wszystko wskazuje, że w poniedziałek skradzione trumny wrócą do Niemiec - zapewnia Cyryla Staszewska z poznańskiego sanepidu. Wcześniej inspektorzy nie dawali zgody na wywóz zwłok - bo nikt nie zwrócił się z takim wnioskiem.
Na przeszkodzie stały formalności. Szef poznańskiego sanepidu tłumaczył "Gazecie", że zanim wyda zgodę na wywóz zwłok z kraju, muszą o to zawnioskować "osoby uprawnione, mogą to być m.in. krewni i powinowaci".

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.11.2012

Niemieckie ciała wciąż w naszej kostnicy. "Bo przepisy..."

Odnalezione w ubiegłym tygodniu trumny z 12 ciałami, które skradziono pod Berlinem, wciąż znajdują się w poznańskim Zakładzie Medycyny Sądowej. Problemem jest brak zgody sanepidu. A ten tłumaczy się paragrafami...
Maria Bielicka: Dlaczego ciągle nie wydał pan zgody na wywóz ukradzionych zwłok z Polski? Mariusz Stawiński: Dlatego, że nikt nie zgłosił się z wnioskiem o wydanie takiej zgody.
A kto musi się z takim wnioskiem zgłosić?
- Rozporządzenie ministra zdrowia z 2007 r. mówi wyraźnie, że wniosek składają osoby uprawnione. Mogą to być m.in. krewni i powinowaci.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.11.2012

Z żydowskich tablic nagrobnych zbudowano zaporę nad Jeziorem Strzeszyńskim

O sprawie poinformowali "Gazetę" pracownicy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. - Dotarła do nas informacja o odnalezionych macewach. Odnalazła je Joanna Członkowska, która podczas spaceru nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu zobaczyła niemieckie i hebrajskie napisy na płytach tworzących zaporę chroniącą pobliską łąkę przed wylewami. Są to nagrobki pochodzące prawdopodobnie z poznańskiego cmentarza żydowskiego przy ul. Głogowskiej - napisał Krzysztof Bielawski z portalu "Wirtualny Sztetl", prowadzonego przez Muzeum.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.10.2012

Po decyzji Gowina: rewolucja w trzynastu sądach w Wielkopolsce

Trzynaście sądów w Wielkopolsce stanie się wydziałami zamiejscowymi sądów z sąsiednich powiatów. - Skutkiem zmian będzie utrudnienie mieszkańcom dostępu do wymiaru sprawiedliwości - uważają sędziowie ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Rozporządzenie o przekształceniu 79 sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe podpisał minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. W Wielkopolsce dotyczyć będzie trzynastu sądów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.10.2012

Libicki: Hotel w synagodze? To już lepiej ją zburzyć!

Rozumiałem i rozumiem, że obiektowi temu nie można przywrócić jego dawnego, sakralnego charakteru. Zwyczajnie - wyznawców judaizmu jest dziś po prostu w Poznaniu mniej niż choćby przed wojną. Jednak pomiędzy przywróceniem temu obiektowi charakteru sakralnego, a dalszym podtrzymywaniem jego desakralizującej funkcji, funkcji nadanej w określonych okolicznościach i mającej swoje dramatyczne źródła, jest po prostu zwyczajna przepaść.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.09.2012