Marzena Żuchowicz

Wrocław dzieli Romów. Mężczyźni w kontenerach, kobiety - u bonifratrów

Miejscy urzędnicy mieli zapewnić Romom z likwidowanego koczowiska lokale socjalne. Teraz wycofują się z obietnic. Dla mężczyzn przygotowali blaszane kontenery, a dla kobiet - miejsca w dawnym szpitalu bonifratrów przy Traugutta. Rodziny będą musiały się rozdzielić.
Proces w sprawie eksmisji Romów z koczowiska rozpoczął się pod koniec listopada. W ostatni piątek odbyła się druga rozprawa. Nie wiadomo, czy sąd - w przypadku zarządzenia eksmisji Romów z należącej do miasta działki - zobowiąże gminę do wskazania im lokali zastępczych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.01.2014

Wrocław wyrzuca Romów. Mają 14 dni, żeby się wynieść

Romowie koczujący przy ul. Kamieńskiego mają dwa tygodnie na opuszczenie gminnego terenu. Miasto podjęło radykalne kroki po protestach sąsiadów, którym... spadają ceny nieruchomości
W obozowisku na dawnych terenach działkowych przy ul. Kamieńskiego - jednym z dwóch takich we Wrocławiu - w 15 barakach żyje około 50 osób, głównie dzieci.
Już raz ich wyrzucali

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.03.2013

Jezus umarł za Czechy? Ewangelizacja kibiców na Euro

Archidiecezja wrocławska i Centrum Kultury im. Jana Pawła II chcą ewangelizować przyjeżdżających do Wrocławia kibiców. W programie mają m.in. transparenty w języku czeskim: "Ježiš zem el za Eechy", czyli "Jezus umarł za Czechy", które chcą rozwiesić w strefie kibica.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.05.2012

Miliony na edukację: duża szansa dla małych bibliotek

Z zewnątrz odrapane ściany, w środku parę regałów z książkami, biurko i drewniane szkolne ławki - przeciętna wiejska biblioteka raczej odstrasza, niż zachęca do wejścia. Wkrótce to ma się zmienić.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.09.2011

Unieważniona uchwała o nocnej prohibicji w centrum

W lipcu wrocławscy radni wprowadzili zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w centrum miasta. Uchwałę - nim weszła w życie - podważył wojewoda dolnośląski Marek Skorupa. Uznał, że wprowadzając nocną prohibicję, radni przekroczyli swoje kompetencje.
Uchwałę zakazującą sprzedaży alkoholu (również piwa) w sklepach w centrum miasta między 21 a 6 rano wrocławscy radni z Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza przegłosowali na początku lipca. Tłumaczyli, że pod całodobowymi sklepami przy Rynku gromadzą się tłumy młodych ludzi i dochodzi tam do burd i bijatyk.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.08.2011

Bezrobotni nauczyciele na portalu i pod ścianą płaczu

Nauczyciele mają żal, że miejski wydział edukacji zamiast powiedzieć wprost: zmieńcie zawód - przez dwa lata zwodził ich wizją portalu "umożliwiającego płynne przechodzenie z jednej szkoły do innej". Na portalu jest w tej chwili około 250 ogłoszeń osób poszukujących pracy. Szukają jej poloniści, nauczyciele WF, historycy, biolodzy, matematycy, angliści, germaniści... Wezmą wszystko - etat, pół etatu, ćwiartkę albo przynajmniej kilka godzin w tygodniu. Ofert pracy jest zaledwie kilkanaście, z czego większość to oferty dla nauczycieli specjalistycznych przedmiotów zawodowych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.07.2011

Badania o emigracji: wracają bardziej zaradni

W latach 2008-2009 z Dolnego Śląska wyjechało do pracy za granicą 180 tys. osób, z czego ponad połowa wróciła już do kraju. 90 procent z nich uważa swój wyjazd za udany. - Czas skończyć ze stereotypem "straconego pokolenia" - mówią autorzy badań o najnowszej emigracji.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.09.2010

Narodowcy kontra geje: Marsz Równości we Wrocławiu

Dwie manifestacje spotkają się w sobotę w centrum Wrocławia. Z jednej strony lesbijki i geje, domagający się ustawy o związkach partnerskich, z drugiej "zwolennicy jazdy hulajnogą po mieście". Między nimi kordon policji.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.09.2010

Kozanów - wał z ludzi nie mógł wytrzymać naporu wody

W sobotę - tak jak 13 lat temu - powódź zalała wrocławskie osiedle Kozanów. Dzień wcześniej prezydent miasta zapewniał mieszkańców, że to najmniej niebezpieczny rejon miasta. Najbardziej ucierpiały domy, które wybudowano na terenie zalewowym już po powodzi w 1997 roku

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.05.2010

Marsz upamiętnił rocznicę nocy kryształowej

W 70. rocznicę nocy kryształowej Polacy, Żydzi i Niemcy przeszli w niedzielę wieczorem w Marszu Wzajemnego szacunku spod Synagogi pod Białym Bocianem w miejsce zniszczonej świątyni przy ul. Łąkowej. Tam zapalili znicze

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.11.2008