tobi

Powiedzcie prawdę o więzieniach CIA

Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Thomas Hammarberg wezwał wczoraj Polskę, Rumunię i Litwę do szybkiego ujawnienia prawdy o tajnych więzieniach CIA. - W szczytowym okresie "wojny z terroryzmem" te kraje nadawały swym amerykańskim partnerom nadzwyczajne uprawnienia oraz gwarancje ochrony. I zachowywały to w totalnej tajemnicy. Dziś, po latach, ci, którzy na to zezwalali i byli odpowiedzialni za działalność tych "czarnych dziur" [tajnych więzień CIA], nadal pozostają w cieniu - stwierdził Hammarberg.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.09.2011

Polska gotowa do prezydencji

Donald Tusk otworzył w poniedziałek nową siedzibę przedstawicielstwa Polski przy UE. - Traktuję to jako znak dobrego przygotowania do prezydencji. Unia znów jest na rozdrożu. Liczymy na was - mówił szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.05.2011

Bruksela pyta Holandię o imigrantów

Komisja Europejska zwróciła się do Holandii o wyjaśnienia co do reformy dotyczącej imigrantów zarobkowych (chodzi m.in. o Polaków), która wzbudziła zastrzeżenia prawne zarówno w Brukseli, jak i Warszawie. Kwietniowy projekt reformy przewidywał automatyczne odsyłanie imigrantów, którzy w ciągu trzech miesięcy nie znajdą zatrudnienia, oraz bezdomnych. Uzależniała wypłatę zasiłków od znajomości bądź uczestnictwa w lekcjach niderlandzkiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.05.2011

Poczobut oskarżony

Cztery lata więzienia grożą naszemu dziennikarzowi Andrzejowi Poczobutowi, którego prokuratura w Grodnie oskarżyła wczoraj o rzekome znieważenie prezydenta Łukaszenki i oszczerstwa pod adresem dyktatora. Sprawa naszego korespondenta, który siedzi w areszcie już od 38 dni, stała się głośna w całej Europie. Wczoraj Parlament Europejski wezwał władze Białorusi do uwolnienia Poczobuta i odstąpienia od stawianych mu zarzutów. - Musimy zagrozić Łukaszence sankcjami gospodarczymi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.05.2011

Bruksela nie zajmie się Smoleńskiem

- Nie widzimy podstaw prawnych, by interweniować w sprawę badania katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem - potwierdza Komisja Europejska
Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podczas poniedziałkowej sesji interpelacji w Parlamencie Europejskim poinformował europosła Michała Kamińskiego (PJN), że polskie władze nie zwracały się do Komisji z prośbą, by interweniować w sprawie wyjaśniania katastrofy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.01.2011

UE nieprędko rozszerzy się o kraje byłego ZSRR

Nie ma większych szans na rozszerzenie Unii Europejskiej o kraje byłego ZSRR w najbliższej dekadzie - wynika ze wspólnego projektu strategii Partnerstwa Wschodniego do 2020 r., który Polska i Szwecja przesłały do Brukseli.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.10.2010

Polski MSZ nie boi się inicjatywy Sarkozy'ego

Polska nie widzi powodu do niepokoju z racji dyskusji rosyjsko-francusko-niemieckiej na temat bezpieczeństwa
Niemcy i Francja to nasi sojusznicy z NATO i partnerzy z UE - zapewnia polski MSZ pytany o październikowy szczyt Nicolasa Sarkozy'ego, Angeli Merkel i Dmitrija Miedwiediewa w Deauville poświęcony m.in. bezpieczeństwu w Europie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.10.2010

Polska dostanie 633 mln euro dodatkowych funduszy z UE

To nagroda za lepszą od przewidywanej dynamikę wzrostu gospodarczego w latach 2007-09. Zgodnie z ustaleniami UE korekta funduszy dotyczy krajów o dynamice różniącej się o co najmniej 5 proc. od prognoz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.04.2010

Polakom podoba się w Holandii

Blisko 34 proc. Polaków, którzy wyjechali za pracą do Holandii, nie planuje już powrotu na stałe do Polski.
Zdecydowana większość z ok. 150 tys. Polaków, którzy mieszkają obecnie w Holandii, to emigracja zarobkowa z okresu ostatniej dekady.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.08.2009

W Berlinie referendum w sprawie nauczania religii

Berlińczycy zagłosują 26 kwietnia w referendum w sprawie powrotu lekcji religii do szkół jako jednego z obowiązkowych przedmiotów do wyboru - zdecydował wczoraj senat miasta.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.02.2009