Teresa Torańska

Teresy Torańskiej rozmowy o Smoleńsku

Zebrane teksty Teresy Torańskiej o katastrofie prezydenckiego tupolewa.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.04.2011

Lepiej nie grzeszyć

Tata oczekiwał ode mnie szaleństwa patriotycznego. Rozmowa z Bronisławem Komorowskim
Wielu pan poznał w obozie internowania w Jaworzu, na poligonie drawskim.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.06.2010

Samuel Sandler: Werbowali na ulicy

Dlaczego tak mało starych komunistów szczerze mówi o sobie? Ze wstydu. Wstydzą się przyznać do własnej głupoty. Więcej - tępoty. My byliśmy głupcami i naiwniakami. Rozmowa z prof. Samuelem Sandlerem
Pierwsza rocznica wyzwolenia Łodzi.

Z łódzkiego getta ocalało 860 osób.

- Ale gdyby Armia Czerwona nie stanęła na Wiśle, wyczekując agonii Powstania Warszawskiego, byłyby tysiące. Łódzkie getto Niemcy zlikwidowali dopiero 28 i 29 sierpnia. Ze stacji Radegast wywieźli wtedy do Auschwitz mego młodszego brata i 70 tysięcy Żydów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.03.2010

Frasyniuk, nie bądź taki kozak

Obstawa Kiszczaka myślała, że między palcami mogę ukryć żyletkę i pokaleczyć generała, kiedy będzie nas witał. Rozmowa z Władysławem Frasyniukiem, działaczem "Solidarności".

- Prezydent Kwaśniewski kiedyś mnie zaczepił: Proszę pana, patrząc teraz na ludzi z "Solidarności", to, na miłość boską, zastanawia mnie, jak to się stało, że wyście z nami wygrali?
Ironia?
- Nie, żal. Na zasadzie, że lepiej przegrać z mądrym, niż z głupim znaleźć. Pocieszyłem go. Ich, panie prezydencie - powiedziałem - wtedy jeszcze w "Solidarności" nie było.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.06.2009

Antysemityzm nasz powszechny

Z profesor Hanną Świdą-Ziembą rozmawia Teresa Torańska

Prof. Hanna Świda-Ziemba - socjolog i pedagog, wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. W latach 1991-93 sędzia Trybunału Stanu. Jej prace poświęcone są analizie zmian postaw społecznych, zwłaszcza w młodym pokoleniu Polaków

Dla naszych rządów wypędzenie ich było i jest sprawą obojętną. Bo dotyczy - obcych. Byli, wyjechali, gdzieś żyją, niech żyją, my ich nie potrzebujemy

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.03.2009

Jaruzelski: Nie chciał, ale musiał

Nie znalazłam ani jednej wypowiedzi Jaruzelskiego popierającej wprost antysemicką czystkę w wojsku, poza rytualnym przytakiwaniem Pierwszemu Sekretarzowi, ale też nie znalazłam ani jednej, w której by tej czystce się sprzeciwiał. Fakty przemawiają przeciwko niemu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.12.2008