Renata Grochal

Protasiewicz walczy z Niemcami

Wtorkowa awantura na lotnisku we Frankfurcie nad Menem z udziałem europosła PO Jacka Protasiewicza, choć na pozór groteskowa, uderza w wizerunek Platformy jako partii otwartej, dalekiej od antyniemieckich fobii i uprzedzeń. Dowodzi, że strach przed Niemcami jest silny nie tylko w PiS, ale także w PO.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.02.2014

Kongres Kobiet: zrzutka na Rokitę, atak na Gowina

V Kongres Kobiet w Sali Kongresowej w Warszawie rozpoczął się wczoraj. Zarejestrowało się 8,5 tys. uczestników, głównie kobiet. Hasłem jest: "Partnerstwo, solidarność, różnorodność".Wśród uczestniczek Kongresu coraz więcej osób jest za mocniejszym wejściem w politykę, a nawet za utworzeniem własnej partii. - Kobiet jest za mało w Sejmie, kobiecy punkt widzenia nie jest reprezentowany.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.06.2013

Żłobki lepsze niż dłuższe urlopy rodzicielskie

Według prognoz ministra finansów wydłużenie urlopu rodzicielskiego do roku będzie kosztowało około 2 mld zł rocznie. Lepiej przeznaczyć te pieniądze na dodatkowe miejsca w żłobkach - mówi dr Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych.
Po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego matki mogą podzielić się kolejnymi tygodniami z ojcami, ale panowie decydują się na to bardzo rzadko. Z urlopów tacierzyńskich korzysta dziś zaledwie 10 proc. ojców.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.11.2012

Kulisy głosowania nad aborcją

Dwa tygodnie temu na posiedzeniu Klubu Parlamentarnego PO jego szef Rafał Grupiński przekonywał posłów, że w głosowaniu w Sejmie powinni odrzucić projekty dotyczące aborcji. I Ruchu Palikota liberalizujący ustawę antyaborcyjną, i Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry zakazujący aborcji z powodu upośledzenia płodu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.10.2012

Tusk obiecał kobietom suwak

Chcemy, żeby listy wyborcze były budowane metodą suwakową, czyli przez naprzemienne umieszczanie kobiet i mężczyzn. Tak, aby miejsca biorące były nie tylko dla facetów - mówił premier na Kongresie Kobiet. Donald Tusk był gościem IV Kongresu Kobiet, który zakończył się w sobotę w Warszawie. Tusk zapowiedział, że przygotuje projekt ustawy wprowadzający suwak na listach wyborczych, czyli zasadę, że kobiety i mężczyźni mają być na listach umieszczani na przemian. To jeden z postulatów Kongresu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.09.2012

Co się udało Kongresowi Kobiet?

Kongres Kobiet to coraz silniejszy ruch feministyczny, któremu coraz trudniej przeforsować swoje postulaty. Przez cztery lata Kongres Kobiet zbudował silny ruch feministyczny skupiający - wbrew temu, co sufluje część prawicowych polityków i publicystów - nie tylko ''oszalałe feministki'' z warszawskich salonów, ale też kobiety ze wsi i małych miasteczek. Ale choć Kongres rośnie w siłę, coraz trudniej przeforsować mu swoje pomysły. Z ubiegłorocznego III Kongresu Kobiet nie udało się wprowadzić w życie żadnego postulatu!

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.09.2012

Minister skarbu czyści spółki z partyjnych kolegów.

Mikołaj Budzanowski usunął z władz państwowych firm już 40 osób związanych z PO. Ale partyjni działacze wciąż obsiadają spółki

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.08.2012

Zabrać politykom stołki!

Bielecki proponuje, by minister skarbu mógł powołać wyłącznie kogoś, kto uzyskał rekomendację komitetu nominacyjnego. Kandydatury na jego członków mogliby zgłaszać ministrowie, ale także uczelnie czy organizacje społeczne. Komitet miałby być powoływany na pięć lat, by wymiana składu mijała się z terminem wyborów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.07.2012

Żona? Niech siedzi w domu i wspiera męża.

Taki model popiera prawie połowa kobiet (47 proc.). 40 proc. pań nie zgadza się na rolę kury domowej. Także wśród młodych, którzy zwykle są bardziej postępowi, przeważa akceptacja tradycyjnego podziału ról (47 proc.).

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.06.2012

Seremet nie chce Parulskiego. Jak uzdrowić prokuratury

Rano prokurator generalny Andrzej Seremet złożył u szefa MON Tomasza Siemoniaka wniosek o zmianę na stanowisku naczelnego prokuratora wojskowego. Na miejsce gen. Krzysztofa Parulskiego chciałby płk. Jerzego Artymiaka.
Powód: niesubordynacja Parulskiego, który praktycznie wypowiedział posłuszeństwo Seremetowi, bo poparł zarzuty, jakie Seremetowi postawił prokurator poznańskiej prokuratury wojskowej Mikołaj Przybył przed próbą samobójczą.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.01.2012