Józef Matusz

Deportacje na nieludzką ziemię

W 70. rocznicę pierwszej deportacji Polaków 10 lutego 1940 roku do Przemyśla przyjechali Sybiracy oraz Kresowianie i ich bliscy z całego kraju. Wspólnie z mieszkańcami miasta spotkają się na nieczynnym torowisku w Bakończycach. To była jedna z tych stacji kolejowych na terenach okupowanych przez ZSRR, na której Sowieci pakowali Polaków do bydlęcych wagonów i wywozili na nieludzką ziemię syberyjskiej tajgi i stepów Kazachstanu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.02.2010

Obcokrajowiec mile widziany

Badania GfK Polonia dla „Rz” pokazują, że Polacy nie mają uprzedzeń wobec obcokrajowców. Chętnie widzieliby ich np. w pracy – tak deklaruje 80 proc.

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że o pozwolenie na legalną pracę w pierwszej połowie 2009 r. wystąpiło nieco ponad 120 tys. osób zza wschodniej granicy. Ilu pracuje na czarno, nie wiadomo. – Mamy sygnały, że osobom ubiegającym się u nas o status uchodźcy trudno znaleźć legalne zajęcie – mówi Ewa Piechota, rzeczniczka Urzędu ds. Cudzoziemców.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.08.2009

Wielkie sprzątanie i szacowanie strat

Ropczyce poniosły największe straty na podtopionym Podkarpaciu. Pod wodą było pół miasta oraz większość wsi w powiecie. Najstarsi mieszkańcy wspominają, że ostatnio taka powódź była w Ropczycach w 1934 roku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.06.2009

Grób rabina Führera odnaleziono w Krośnie

Na cmentarzu żydowskim w Krośnie w Podkarpackiem odnaleziono zbiorowy grób, w którym pochowany został znany przedwojenny krośnieński rabin Samuel Ozon Führer.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.05.2009

Zakupy? Tylko w Polsce

- No, tego jeszcze nie było: Słowacy przyjeżdżają do nas na narty – dziwią się w Chyrowej koło Dukli. Silne euro sprawia, że nasi sąsiedzi buszują dzisiaj w nadgranicznych polskich miasteczkach

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.02.2009