r.c.

Most jest już wyżej

Około godziny 9 rozpoczęła się w poniedziałek operacja podnoszenia mostu na Odrze Zachodniej tuż obok przejścia granicznego Gryfino - Mescherin. To część kapitalnego remontu tej przeprawy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.04.2012

Umacniane brzegi, bobry żegnają Gryfino

Zakończył się pierwszy etap jednej z większych inwestycji hydrotechnicznych w rejonie dolnego biegu Odry. Dzięki funduszom "Programu dla Odry" w Gryfinie powstał nowy wał przeciwpowodziowy o długości niemal 3,6 km. Inwestycja uchronić ma najniższą część miasta przed skutkami wysokiej wody i podtopieniami.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.11.2011

Eksportujemy siłę roboczą - Zostań gastarbeiterem

CHOJNA. Nawet około tysiąca osób mogło odwiedzić Polsko-Niemieckie Targi Pracy, które odbyły się wczoraj w Chojnie. W targach uczestniczyły firmy niemieckie z przygranicznych powiatów głównie z branży budowlanej. Były jednak także oferty pracy w służbie zdrowia. Poszukujących pracy było dużo więcej niż ofert.
Niemieckie firmy przywiozły do Chojny oferty także dla spawaczy, cieśli i ślusarzy. Szpital z Frankfurtu nad Odrą poszukiwał personelu do pracy w podległych mu jednostkach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.06.2011

Modernizacja fragmentu „Berlinki” - Strach jechać?

Ponad 10-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 142 (tzw. Berlinki) nieopodal Chociwla od strony Szczecina jest remontowany. Prace drogowe są uciążliwe i irytują kierowców. Znacznie także wydłużają czas przejazdu, niekiedy nawet o kilkadziesiąt minut. Zdaniem jednak niektórych użytkowników drogi organizacja ruchu na remontowanym fragmencie tej drogi wojewódzkiej jest fatalna, a bezpieczeństwo wątpliwe. Jako przykład wskazują - ruch wahadłowy bez sygnalizacji świetlnej i zbyt wąskie skrawki jezdni wyznaczone przez tzw. pachołki.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.04.2011

Pieniądze dla rybackich gmin

Pieniądze dla rybackich gmin
PONAD 34,5 mln zł otrzyma Lokalna Grupa Rybacka „Zalew Szczeciński” na realizację projektów mieszczących się w tzw. lokalnych strategiach rozwoju obszarów rybackich. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na rozwój bazy turystycznej, infrastruktury społecznej, a także przedsiębiorczości. Nie wszystkim się powiodło. Kołobrzeg np. nie dostanie nic, bo jest „za mało rybacki”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.10.2010

Fala strachu

W dolnym biegu Odry nie ma obecnie jakiegokolwiek zagrożenia powodziowego, a nawet ryzyka podtopień. Z powodu spływania nadmiaru wody z Nysy Łużyckiej w Bielinku i Gozdowicach poziom Odry oscyluje w okolicy stanu alarmowego. Po tegorocznych powodziach mieszkańcy terenów zalewowych częściej jednak patrzą na wodowskazy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.08.2010

Centrum obok... Center

Osinów Dolny. Firma Apexim, która po kilkunastu miesiącach prac projektowych i przygotowań organizacyjnych uzyskała wszystkie niezbędne pozwolenia, rozpocznie niebawem pierwszy etap inwestycji w Osinowie Dolnym - budowę centrum handlowego wraz ze stacją paliw. Rozgłos tej inwestycji nadał konflikt wokół budowy. Niemiecka konkurencyjna firma administrująca sąsiednim targowiskiem Oder Center Berlin nie godziła się na budowę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.08.2010

Co sądzisz o atomie?

Chojna. Jedna z 10 w naszym województwie możliwych lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni atomowej to Krzymów w gminie Chojna. Informacja ta zaskoczyła nie tylko mieszkańców gminy, ale również jej władze. Temat elektrowni stał się przedmiotem rozmów. Samorządowcy nie wykluczają, że zlecą przeprowadzenie sondażu wśród mieszkańców.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.02.2010

Inwestycja za pół mld euro

Niemiecki inwestor Enertrak Polska przygotowuje się do budowy potężnej farmy wiatrowej w Grzybnie (gmina Chojna). W rejonie wsi ma powstać około 25 siłowni wiatrowych; każda o mocy co najmniej 2,5 MW. W pobliskim Sitnie planowana jest bliźniacza farma. Koszt obydwu przedsięwzięć wyniesie co najmniej 250 mln euro, a łącznie 0,5 mld euro.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.03.2009