Myślibórz

Jak ukradłem Hitlera - Myślibórz tuż po wojnie

Któregoś niedzielnego popołudnia, pod koniec września czterdzieści pięć, idę z Rodzicami w odwiedziny do niemieckiego pana aptekarza, który mieszka z rodziną przy ulicy Kostrzyńskiej 10. W mieście nadal piękna pogoda, towarzysząca nam nieprzerwanie od chwili przyjazdu. Wędrujemy z Rynku w stronę kolejowego dworca, a potem jeszcze piękną aleją kasztanowców do dzielnicy willowej. 


Veröffenlichung/ data publikacji: 08.09.2011

Kolekcjoner nagrobków

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie zatrzymali 55-letniego mieszkańca Myśliborza. Mężczyzna na swojej działce kolekcjonował zabytkowe płyty i pomniki nagrobne. Niektóre z nich pochodzą sprzed ponad 100 lat. Swoją nietypową pasję zatrzymany tłumaczył nowoczesnym podejściem do tradycji. Mężczyzna stwierdził, że lubi rzeźbę i krzyże i że w ten sposób może je ocalić od zapomnienia, stosując nowoczesne podejście do tradycji...

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.03.2011

Starosta Max Berndt von Saldern - Mantel (1886 - 1968)

STAROSTA MAX BERNDT VON SALDERN – MANTEL (1886 – 1968)

Urodził się 3 lipca 1886 r. w majątku rodzinnym „Klein-Mantel” – (Mętno Małe, gm. Chojna, pow. gryfiński), w dawnym powiecie chojeńskim.
Tam rósł i dorastał. Po maturze studiował w Wernigerode (Harz) nauki prawne. Służbę wojskową pełnił w jednostce „Strzelców Marburgskich”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.06.2009

Spotkanie integracyjne stowarzyszeń gmin partnerskich Myślibórz i Neuhardenberg

Stowarzyszenie "Z biegiem Myśli" oraz "Heimatverein Neuhardenberg" organizują w dniu 20 czerwca 2009 r. spotkanie integracyjne stowarzyszeń gmin partnerskich Myśliborza i Neuhardenberg w ramach projektu "Poznaj swojego sąsiada". Projekt jest wspierany przez Fundację Współpracy Polsko - Niemieckiej. W ramach tego projektu odbędzie się m. in. odsłonięcie odrestaurowanego obelisku przy drodze woj. nr 128 na trasie Czółnów - Otanów.

Historia gminy żydowskiej w Myśliborzu (Soldin)

Jestem historykiem w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w Myśliborzu.
W czerwcu 2007 r. uczestniczyłem w seminarium zorganizowanym w Groß Neuendorf w ramach projektu „Po śladach”. Spotkanie to zainspirowało mnie do zbierania materiałów i wszelkich informacji na temat historii gminy żydowskiej w Myśliborzu (Soldin). A oto wyniki dotychczasowych poszukiwań:

Gmina żydowska w Myśliborzu (Soldin).

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.03.2009

Heimat an der Mietzel

In vielen kleinen und größeren polnischen Ortschaften des Grenzgebietes sind seit Jahren verschiedene lokale Initiativen aktiv. Ihr Ziel ist nicht nur, die vergessene Geschichte der Region wieder zu entdecken, sondern auch die Mitbewohner dazu zu inspirieren, dass sie die Verantwortung für ihre Lebensorte übernehmen. Es sind Versuche, zivilgesellschaftliche Räume zu bilden.