Piotr Żak

Dziwne losy pewnego obrazu - Prezent dla carycy

URODZIŁA się w Szczecinie jako Zofia Dorota Augusta von Würtemberg, zmarła zaś jako caryca wdowa Maria Fiodorowna. To jedna z dwóch rosyjskich władczyń, pochodzących z Pomorza. Dziś jedynym zachowanym przedmiotem, związanym z carycą, a znajdującym się na Pomorzu, jest obraz wiszący w ratuszu w Trzebiatowie. Płótno, na którego losy miała wpływ wielka historia, przewędrowało niemal pół Europy, by znaleźć się w mieście, którego widok przedstawia.
Ze Szczecina do Petersburga

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.06.2010

Słoń Rembrandta - Strzelał, walczył i... pił piwo

NA jednej ze staromiejskich kamienic w Trzebiatowie widać tajemniczy wizerunek słonia, wykonany rzadko spotykaną na Pomorzu techniką sgraffito. Dziś słoń jest symbolem miasta wykorzystywanym w celach promocyjnych. Widnieje na pocztówkach, koszulkach, kubkach. W kształt słonia wypieka się nawet pierniki. Jednak prawdziwej historii niezwykłego zwierzęcia i powodów, dla których znalazł się w Trzebiatowie, dotychczas nie znał nikt.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.04.2010

Ostatnie dni Pommern - Kogo wyzwoliła Armia Czerwona? (cz. II)

DO początków 1945 r. Pomorze bezpośrednio nie odczuwało konsekwencji trwającej na odległych frontach wojny. Jej okropności doświadczyli jedynie mieszkańcy stolicy prowincji – Szczecina i pobliskich Polic, systematycznie niszczonych nalotami dywanowymi przez alianckie lotnictwo. Błyskawicznie zbliżająca się Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona miała już wkrótce pokazać przerażające oblicze trwającej od 1939 r. wojny. 
Cień propagandy

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.03.2010

Kogo wyzwoliła Armia Czerwona? Dramat sprzed 65 lat wciąż budzi kontrowersje (cz.I)

DLA włodarzy wielu miast naszego regionu znów przyszedł czas niewygodnych rocznic, z którymi nie za bardzo wiadomo co zrobić, podobnie jak z pomnikami, które gdzieniegdzie jeszcze sławią bohaterstwo prawdziwych lub wyimaginowanych „oswobodzicieli” – żołnierzy Armii Czerwonej.
Wyzwolenia nie było

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.03.2010

W cerkwi i na kirkucie - Śladami mniejszości

DO Trzebiatowa ponownie zawitali studenci Uniwersytetu Szczecińskiego. W ramach zajęć prowadzonych przez prof. Janusza Mieczkowskiego i dr Małgorzatę Mieczkowską z Instytutu Politologii i Europeistyki US poznawali wielokulturowe oblicze miasta.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.03.2010

Tylko w sezonie - SERCE MIASTA Drzemiący potencjał Trzebiatowa Starówka?

TRZEBIATOWSKIE Stare Miasto wręcz kipi od zabytków. W którą z uliczek byśmy nie skręcili, pewne jest, że natrafimy na obiekt godny uwagi. Pytani o starówkę mieszkańcy, wydają się jednak zaskoczeni. – Starówka? To tylko w sezonie, jak turyści się zjadą – zdradził sekret funkcjonowania Starego Miasta jeden z mieszkańców Trzebiatowa.

Starówka do rejestru

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.11.2009

„A niech przyjeżdżają...”

Rodzinne domy musieli opuścić ponad 60 lat temu. Szukają ich od kilkunastu lat. Dlaczego nie przyjeżdżali wcześniej? Nie mogli albo nie chcieli. Bali się wspomnień, które potrafią zaboleć. Teraz jest już inaczej. - Choć łza w oku kręci się niemal na każdej ulicy, to się uśmiecham. Do wspomnień – mówi Brigitte Ziegler. Niemka urodzona przed wojną w Trzebiatowie.

Mieszkałam na Langestrasse

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.06.2009

Pomorskie czarownice

Kobiety inteligentne, samodzielne, ambitne, czyli... pomorskie czarownice

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.05.2009

,,Multikulti” w Trzebiatowie

Pomorze Zachodnie to swoista mozaika kulturowa i narodowościowa. Stwierdzenie może i banalne, powtarzane po wielokroć, jednak niestety nie przez wszystkich należycie rozumiane, zwłaszcza przez młodsze pokolenia (choć i starsi mieliby problem z jego wyjaśnieniem). A przecież wielokulturowość to nasze bogactwo, pełna rozmaitych kruszców skarbnica, z której powinniśmy czerpać i ją promować. A bywa z tym rożnie. Dlatego tym cenniejsze są wszelkie inicjatywy podejmowane, by przybliżyć współczesnym Pomorzanom, jak i turystom, multikulturowy charakter naszego regionu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.04.2009