Karolina Drogowska

Pokażę ci moje miejsce: Dolny Śląsk w miniaturze

- U nas można nie tylko z bliska przyjrzeć się idealnie odwzorowanym dolnośląskim zabytkom, lecz także poznać takie fakty z ich historii, których nie znajdziemy w żadnych książkach - o parku miniatur w Kowarach opowiada Marcin Pabjan, główny przewodnik obiektu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.07.2010

"Kamienne Piekło" w Gross-Rosen potrzebuje wsparcia

Muzeum w byłym obozie koncentracyjnym Gross-Rosen organizuje akcję zbierania podpisów pod petycją do ministrów. - Liczymy, że wesprą dotacją projekt budowy wielkiego pomnika w kamieniołomie - mówią organizatorzy.
- Z naszych danych wynika, że realizacja tego ambitnego projektu pozwoli przyciągnąć do muzeum około 120 tys. osób rocznie. To dla nas wielka szansa - mówi Aleksandra Wolska, kierowniczka działu zarządzania inwestycjami Muzeum Gross-Rosen.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.07.2010

Nowy pomysł na promocję regionu: ściągnij trasę na GPS

Jesienią rusza nowa kampania promocyjna, w ramach której będzie można m.in. ściągnąć na GPS trasy wiodące przez najciekawsze miejsca regionu. W ten sposób władze chcą zachęcić do odwiedzenia Dolnego Śląska ludzi aktywnych, zainteresowanych kulturą i sztuką.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.06.2010

Z Oleśnicy śląscy rycerze znów pojadą pod Grunwald

Chorągiew Ślązaków była jedną z największych w słynnej bitwie sprzed 600 lat. W ten weekend w Oleśnicy zaprezentują się współcześni rycerze. A potem znów wyruszą pod Grunwald

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.06.2010

W Wałbrzychu chcą skończyć ze stereotypem Cygana

W Wałbrzychu stworzono pierwsze na Dolnym Śląsku stanowisko pełnomocnika prezydenta ds. Romów. Jest ono unikatowe nawet w skali kraju, bo jeszcze nigdy podobnej funkcji nie pełniła kobieta i w dodatku Romka.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.05.2010

Samorządowcy uczą Dolnoślązaków dbać o środowisko

Choć Partia Zielonych nie jest tak popularna jak u naszych zachodnich sąsiadów i nie uzyskuje znaczącego poparcia ani w wyborach samorządowych, ani parlamentarnych, zarządzający naszym regionem starają się wcielić w życie część jej pomysłów. Niektórzy na proekologiczne rozwiązania decydują się pod presją unijnych wymogów, ale są i tacy, którzy swoje pomysły wcielili w życie jeszcze przez akcesją.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.03.2010

Święta innych narodów na Dolnym Śląsku

Na Dolny Śląsk przyjechali z wschodu, zachodu i południa. Założyli tu rodziny i na co dzień mają kontakt z polską kulturą katolicką. I choć na ich świąteczne stoły częściowo przeniknęły potrawy z naszego regionu, w większości starają się zachowywać rodzime tradycje.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.12.2009

Jeśli karp na wigilijny stół, to tylko z Milicza

Zdrowo karmione, naturalnie hodowane i znane niemal w każdym krańcu Polski - karp milicki to jeden z niewielu dolnośląskich produktów regionalnych, który może się pochwalić taką sławą. Podczas tegorocznej Wigilii znajdziemy go na co szóstym polskim stole.
Jak oryginalnie przyrządzić milickiego karpia?
Podpowiada Leszek Nowak, szef kuchni restauracji Parkowa w Miliczu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.12.2009

Wodę można zatrzymać

Wielkie zbiorniki retencyjne to przeżytek. Budujmy setki małych zbiorników na górskich stokach, które pomogą zabezpieczyć przed powodzią tych, których najczęściej zalewa - proponują naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.
Ale można ograniczyć zakres szkód. W jaki sposób?

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.07.2009

Dolny Śląsk: Woda opada, widać zniszczenia

Zalanych zostało kilkanaście wiosek. W 17 miejscach rzeki przekroczyły stan alarmowy. Najczęściej wylewała rzeka Czarna Woda i Bóbr oraz mniejsze potoki spływające z góry Ślęży. Poziom alarmowy przekroczyły też Oława, Ślęza, Bystrzyca, Piława i Strzegomka. Najbardziej rozszalałe strumienie spływające z gór wróciły już do swoich koryt. Mieszkającym w ich sąsiedztwie pozostało usuwanie wody i błota z domów, sprzątanie i sprawdzanie szkód w gospodarstwach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.06.2009