Lubosz Palata

Klaus nie jest dumny z Gay Pride

Otoczenie czeskiego prezydenta i on sam krytykują sobotnią paradę homoseksualistów w Pradze. Dużym wydarzeniem ma być sobotnia parada równości Gay Pride w Pradze, nad którą honorowy patronat objął prezydent stolicy Bohuslav Svoboda wywodzący się z założonej przez Vaclava Klausa Obywatelskiej Partii Demokratycznej (jest to także partia premiera Petra Neczasa).

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.08.2011

Chlew zamiast pomnika zamordowanych czeskich Romów

Na miejscu czeskiego obozu koncentracyjnego dla Romów pozostanie chlewnia - zdecydował właśnie rząd w Pradze.
Wyobraźcie sobie, że po wojnie w miejscu obozu w Auschwitz staje wielka chlewnia, tuczarnia świń. Tak właśnie stało się w czeskich Letach niedaleko Pisku, w miejscu, gdzie w czasie wojny stał jeden z dwóch obozów koncentracyjnych dla czeskich Romów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.10.2010

Czesi rozliczają się ze zbrodni na Niemcach

W interesie państwa czeskiego leży udzielenie urzędowej odpowiedzi na to, czy informacje, które pojawiają się w Niemczech na temat przemocy wobec Niemców sudeckich po II wojnie światowej, są prawdziwe - mówi dziennikarz Miroslav Maresz, który opisał masakrę w Dobroninie

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.10.2010

Czescy neonaziści niszczą polskie napisy na Zaolziu

W ostatnich miesiącach uszkodzone lub skradzione zostały dziesiątki tablic z dwujęzycznymi czesko-polskimi nazwami ulic i gmin na Morawach. Sprawą interesuje się już czeski rząd.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.01.2010

Czesi zostaną bez Karty

Warunek Klausa został spełniony. Europa świętuje, ale w Czechach lewica, związkowcy i obrońcy praw obywatelskich mają ból głowy.
Vaclav Klaus sprzeciwiał się ratyfikacji traktatu lizbońskiego, bo obawiał się o dekrety Benesza, na mocy których po wojnie skonfiskowane zostały majątki 3 mln Niemców sudeckich. Ale wczorajsza decyzja szczytu UE znaczy, że w Czechach nie wejdzie w życie Karta Praw Podstawowych, która jest częścią traktatu. Tak jak w przypadku Wlk. Brytanii i Polski.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.10.2009

Z Cyganami jak z Żydami

Praga. Czeska telewizja publiczna wyemitowała spot neonazistowskich kandydatów do europarlamentu zachęcający do "ostatecznego rozwiązania" kwestii Cyganów.

Czy ostateczne rozwiązanie problemu cygańskiego zaproponowane przez Partię
Narodową może być wzorem dla wszystkich krajów europejskich?". Tak zaczyna się spot wyborczy neonazistów na wybory do Parlamentu Europejskiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.05.2009