Pomorze

Po drugiej turze - kto rządzi w regionie

W Koszalinie Jedliński, w Kołobrzegu Gromek, w Goleniowie Krupowicz. W Drawnie Chmielewski, więc czeka nas zmiana wicewojewody. Województwo wybrało prezydentów, burmistrzów i wójtów

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.12.2010

Międzymiastowa, proszę czekać

Dwa miasteczka - założone przez Niemców, rozbudowane przez Rosjan. Jedno kwitnie, drugie porasta lasem.
Borne Sulinowo miało szczęście. W 1989 roku miasteczko przejął samorząd. Kłomino miało pecha, pozostało własnością skarbu państwa. Borne pełne pensjonatów, bawi się swoją historią. Kłomino trudno znaleźć w środku lasu, gdzieś między Sypniewem a Nadarzycami.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.11.2010

Cała prawda o regionie - Co mówią liczby?

Jaki jest udział Pomorza Zachodniego w Produkcie Krajowym Brutto? Gdzie pracuje najwięcej mieszkańców naszego regionu? I czy to prawda, że w trudnych sytuacjach życiowych chętnie sięgamy do kieliszka? Odpowiedzi na te pytania należy szukać na stronie Urzędu Marszałkowskiego, gdzie został publikowany „Raport o stanie województwa zachodniopomorskiego”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.01.2010

Atomowy wyścig gmin. Gdzie stanie elektrownia?

Ministerstwo Gospodarki nie chce oceniać szans na budowę elektrowni jądrowej w Zachodniopomorskiem.
Gdzie trafią tak wielkie pieniądze? Ministerstwo Gospodarki opublikowało kilka dni temu listę 28 możliwych lokalizacji. Aż 10 z nich to propozycje zachodniopomorskie: Kopań, Dębogóra, Krzymów, Krzywiec, Lisowo, Pniewo, Pniewo-Krajnik, dwie lokalizacje w Stepnicy i Wiechowo.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.01.2010

Co o dziejach Pomorza mówią dawne mapy (podsumowanie)

Zaproszenie do dalszej wędrówki (podsumowanie cyklu).

GDYBY dane nam było spojrzeć na historię kartografii Pomorza z lotu ptaka, ogarniając sąsiednie kraje aż po horyzont, zobaczylibyśmy, jak bardzo uczestniczyła w wartkim nurcie rozwoju nowożytnej kartografii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.09.2009

Nadzieja czasów wielkiej wojny

Co o dziejach Pomorza mówią dawne mapy (9)

NAJBARDZIEJ znanym uczniem i naśladowcą Homanna, o którego mapie Pomorza pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, był Matthaeus Seutter. O ile – jak wcześniej wspominano – przyjmuje się, że ten pierwszy wykonał samodzielnie około 600 map, o tyle ten drugi niewiele mniej – około 500. Takie rankingi w XVIII wieku nie były prowadzone, a w każdym razie nic o tym nie wiemy, jednak z dzisiejszego punktu widzenia pozwalają nam uzmysłowić sobie rozmach produkcji konkretnej oficyny, wiązanej przede wszystkim z jednym nazwiskiem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.09.2009

Szczecin, czyli złote runo - Co o dziejach Pomorza mówią dawne mapy (8)

PO MAPIE Lubinusa to chyba najefektowniejsza mapa Pomorza, a już bez wątpienia najpiękniejsza mapa atlasowa. Jej autorem jest Johann Baptista Homann, wydawca norymberski, wspomniany wcześniej przy okazji prezentowania mapy Christopha Weigla.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.08.2009

Z Neptunem w rydwanie - Co o dziejach Pomorza mówią dawne mapy (6)

NA PRZEŁOMIE XV i XVI wieku Norymberga była centrum europejskiej myśli kosmograficznej i jednym z najważniejszych ośrodków europejskiego humanizmu. Związani byli z nią tacy luminarze nowożytnej nauki jak Hartmann Schedel, Wilibald Pirckheimer, Martin Waldsemüller, Erhard Etzlaub czy wreszcie Albrecht Dürer.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.08.2009

Reformator w galerii - Odkrywanie Bugenhagena

WYBITNA osobowość nauki i kościoła, autor pierwszej całościowej historii Pomorza, jeden z najważniejszych współpracowników Marcina Lutra. Od czwartku w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie prezentowana jest wystawa poświęcona Janowi Bugenhagenowi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.08.2009

Matka wszystkich map - Co o dziejach Pomorza mówią dawne mapy (4)

W CZASACH gdy kartograficzny obraz Księstwa Pomorskiego utrwalała w Europie mapa, której dotyczy dzisiejszy odcinek naszego cyklu, w państwie tym doszło do wielu fundamentalnych zmian politycznych.
Dlaczego był to obowiązujący obraz kartograficzny? Otóż przez niemal cały wiek XVII kartografia rozwijała się pod dyktando firm działających w Amsterdamie. Było ich wiele, a oficyna Hondiusa-Janssoniusa, która prezentowaną dziś mapę opublikowała, była druga co do wielkości.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.07.2009