Mariusz Rabenda

Każde miasto chce mieć u siebie premiera. Dokąd zajedzie Tuskobus?

Samorządowcy z różnych zachodniopomorskich miast zachęcają Donalda Tuska do odwiedzenia właśnie ich. To reakcja na zapowiedź premiera Donalda Tuska, że rozpoczyna tour po Polsce.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.02.2013

Biurowce przy Bramie Portowej otwarte. Innowacyjne, ale jeszcze puste

- Nie mamy jeszcze wynajętych powierzchni, ale nic w tym złego. Zainteresowanie najemców rośnie dopiero, gdy obiekty są gotowe - mówią przedstawiciele spółki SwedeCenter, która w czwartek uroczyście otworzyła dwa nowe biurowce w centrum miasta
Skandynawska spółka z grupy Ikea nazwała oficjalnie nowe budynki Bramą Portową I i Bramą Portową II, choć pracownicy SwedeCenter (inwestor, spółka z grupy Ikei) i Hochtiefu (wykonawca obu obiektów) o jednym mówią: Grzybek, a o drugim Poczta. Grzybek oferuje 4,5 tys. m kw. biur, Poczta jest większa - ma 8 tys. m kw.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.11.2012

Komputery kontra korki. Nowoczesny system zarządzania ruchem w końcu ruszy?

Przed 1 listopada ma zacząć działać szczeciński system zarządzania ruchem. Trwają ostatnie poprawki
Pierwotnie zakładano, że system będzie gotowy do końca ubiegłego roku, potem - że do wakacji 2012. Nic z tego - roboty jeszcze trwają. Jedna z tablic, które mają wyświetlać informacje o korkach (na ul. Gdańskiej, przy dawnym "grzybku" Baltony), od kilkunastu dni co prawda już działa, ale na razie przeczytamy na niej życzenia miłego ranka, dnia, wieczora czy nocy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.10.2012

Pociągiem do Niemiec wolniej niż przed wojną. Dlaczego?

Powolna Kolej Polsko-Niemiecka. Żeby szybko i bez przesiadek jeździć pociągiem ze Szczecina do Berlina, wystarczy zelektryfikować 30 km torów kolejowych w Niemczech. Ale Niemcy mówią, że muszą zaciskać pasa i ich na to nie stać. Rozmowa z Olgierdem Geblewiczem, marszałkiem województwa zachodniopomorskiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.10.2012

Powolna kolej polsko-niemiecka. Dlaczego nie można przyspieszyć?

Żeby komfortowo i bez przesiadek jeździć pociągiem ze Szczecina do Berlina, trzeba zelektryfikować 30 km linii po stronie niemieckiej. Chcielibyśmy, żeby to wykonano do 2016 r., Niemcy nastawiają się na 2020 r. - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Rok temu Angela Merkel i Donald Tusk zapowiedzieli, że zmodernizują kolej na polsko-niemieckim pograniczu. Polska swoje zadanie wykonała, ale Niemcy na razie się do tego nie kwapią. Efekt? Pociąg ze Szczecina do Berlina - odległość 134,5 km - dalej jedzie ponad dwie godziny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.10.2012

Świnoujski terminal promowy do rozbudowy. Dla (ni)kogo?

Powstanie nowe, największe stanowisko dla promów pełnomorskich. We wtorek port podpisał umowę na dofinansowanie kwotą 71 mln zł ze środków unijnych. W sumie inwestycja będzie kosztować 152 mln brutto.
Gdy w Stoczni Szczecińskiej Nowa budowano statki, Polska Żegluga Morska zleciła zaprojektowanie dwóch promów osobowo-towarowych "Piast" i "Patria", które miały mieć długość ponad 200 m. Dla nich trzeba było zbudować nowe stanowiska w świnoujskim porcie. Stoczni już nie ma, a PŻM na razie zrezygnowała z budowy jednostek dla swej spółki córki Unity Line.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.07.2012

Rewalską wąskotorówką nie pojedziemy w tym sezonie

Lepiej zrobić wszystko dokładanie i ruszyć z nią ponownie w przyszłym roku - mówi wójt Rewala Robert Skraburski

Atrakcja może i byłaby gotowa na ten sezon, ale zanim rozpoczęły się roboty, gmina musiała trzykrotnie przeprowadzić procedurę przetargową, nim wybrała wykonawcę. Chodziło o modernizację starych i budowę nowych dworców.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.06.2012

Wielka transakcja. Rosjanie mogą stać się właścicielami ZCh Police

Rosyjski koncern Acron ogłosił wezwanie do sprzedaży 66 proc. akcji tarnowskich Azotów. Jeśli transakcja się powiedzie, Rosjanie staną się też właścicielami Zakładów Chemicznych Police.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.05.2012

Coraz więcej kremacji. Szczecin kupuje drugi piec

W ciągu sześciu lat liczba kremacji w Szczecinie wzrosła czterokrotnie. Dziennie dochodzi do 10. - Pracujemy na dwie zmiany - mówi dyrektor ZUK. Dlatego miasto postanowiło kupić drugi piec. Otwarcie ofert w przyszłym tygodniu, uruchomienie jesienią.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.05.2012

Miało być lotnisko na Euro 2012. Ale nie zdążą - w Berlinie

Wielkie lotnisko w Berlinie, z którego kibice z Europy mieli szybko dojeżdżać do Poznania czy nawet do Trójmiasta, nie będzie otwarte przed rozpoczęciem Euro 2012. Niemcy są wkurzeni.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.05.2012