Glinna

Ciocia trochę niedzisiejsza

Piątkowy "Kurier Szczeciński" w komentarzu na 2 stronie pt. "Krok za daleko" krytykuje władze Świnoujścia, że wraz z niemieckimi sąsiadami współorganizowały uroczystości upamiętniające ofiary alianckich bombardowań miasta w marcu 1945 roku. Wskutek nich zginęło ok. 20 tys. ludzi, głównie cywilów. Na koniec komentator pisze: "Są granice, których nie należy przekraczać. Można wziąć oficjalny udział w niemieckich obchodach - ale współorganizowanie ich po polskiej stronie to przesada. Bo jaki będzie następny krok w pojednaniu?

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.03.2010

Z Malborka do Glinnej

Na położonym w naszym powiecie Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Niemieckich w Glinnej (gm. Stare Czarnowo) złożono w piątek szczątki ponad 2100 niemieckich mieszkańców Malborka, którzy pod koniec wojny w 1945 roku ponieśli śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach. Nie udało się ich zidentyfikować. Wiadomo tylko, że chodzi o blisko tysiąc kobiet i 377 dzieci, a reszta to mężczyźni. Na zbiorową mogiłę natrafiono przypadkowo jesienią ub.r. podczas prac budowlanych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.08.2009

Szczątki Niemców spoczęły w Glinnej

109 trumien ze szczątkami ponad dwóch tysięcy ofiar drugiej wojny światowej pochowano w piątek na cmentarzu wojennym w Glinnej pod Szczecinem.

W uroczystości pochowania cywilów z Malborka, którzy zginęli na przełomie 1944 i 1945 roku wzięło około trzysta osób. Byli wśród nich przedstawiciele mniejszości niemieckiej, przedstawiciele władz samorządowych z Polski i Niemiec, a także Fundacji "Pamięć", która zorganizowała pochówek.
Wielu Niemców przyjechało na własną rękę, by oddać hołd swoim rodakom.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.08.2009

Glinna: pochowano szczątki ponad 2 tys. Niemców

Pochówek ponad 2 tys. niemieckich cywilnych ofiar II wojny światowej odbył się w piątek na cmentarzu niemieckich żołnierzy w Glinnej niedaleko Szczecina. Szczątki ofiar odnaleziono w Malborku.

Jak powiedział przed ceremonią prezydent Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi Reinhard Fuehrer, „także i ci zmarli są świadkami i świadectwem strasznej przeszłości, i oni wzywają nas do porozumienia, pokoju i pojednania”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.08.2009

Pochówek ofiar wojny na cmentarzu w Glinnej

Szczątki ponad dwóch tysięcy niemieckich cywilów, którzy zginęli pod koniec wojny podczas sowieckiego oblężenia Malborka, spoczną w piątek na cmentarzu wojennym żołnierzy niemieckich koło Szczecina

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.08.2009

Steinbach śle ministra na pochówek do Glinnej

Przewodnicząca Związku Wypędzonych żąda, by szef niemieckiego MSZ wziął udział w pochówku niemieckich ofiar wojny, który w piątek odbędzie się w Glinnej koło Szczecina.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.08.2009

Steinbach żąda od szefa MSZ udziału w pogrzebie w Glinnej

Erika Steinbach jako przewodnicząca Związku Wypędzonych (BdV) zażądała w niedzielę od ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, by osobiście wziął udział w pochówku niemieckich ofiar wojny, który w najbliższy piątek odbędzie się w Glinnej koło Szczecina.

Na łamach „Bild am Sonntag” Steinbach napisała: „Nie wystarczy wysłać tam niemieckiego ambasadora”. Nieobecność Steinmeiera nasuwałaby - zdaniem szefowej BdV - pytanie: „Czy niemieckie ofiary są nieważne?”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.08.2009

Niemieckie prochy cywilów na cmentarzu w Glinnej

Szczątki odkrytych w Malborku ponad dwóch tysięcy niemieckich cywilnych ofiar wojny zostaną uroczyście pochowane w sierpniu w zbiorowej mogile na cmentarzu niemieckich żołnierzy w Glinnej.

Decyzję o pochówku właśnie w Glinnej podjął Narodowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi (Volksbund), który do wyboru miał lokalizację koło Szczecina i w Gdańsku (takie propozycje złożył niemieckiemu Związkowi sekretarz generalny polskiej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.)

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.07.2009