Stare Czarnowo

1100 deutsche Kriegstote feierlich in Polen beigesetzt

66 Jahre nach dem Ende des Zweiten Weltkriegs sind am Donnerstag südlich von Stettin (Szczecin) in Polen 1100 deutsche Kriegsopfer feierlich beigesetzt worden. Wie der Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge in Schwerin mitteilte, wurden die Gebeine der gefallenen Soldaten und zivilen Toten bei Suchaktionen in diesem Jahr in Polen gefunden und auf die deutsche Kriegsgräberstätte in Neumark (Stare Czarnowo) umgebettet.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.10.2011

Die Suche nach dem Tod

Rund Tausend Kriegstote hat Joachim Kozlowski ausgegraben, um sie würdevoll zu bestatten. Er ist Pazifist

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.10.2010

Unijne pieniądze na ścieżki rowerowe

Lepiej późno niż wcale. Wreszcie rusza program budowy ścieżek rowerowych, o którym już niektórzy zdążyli zapomnieć. Chodzi o Transgraniczny Plan Działania w ramach programu Interreg IV A. Przypomnijmy, że o tej niemiecko-polskiej inicjatywie pisaliśmy pod koniec 2008 roku. 12 gmin po obu stronach Odry zawarło wtedy porozumienie w celu ubiegania się o środki unijne na tzw. infrastrukturę łączącą. Chodziło głównie o turystykę rowerową, czyli połączenie naszych tras z niemieckimi w celu lepszej komunikacji. Warunkiem ubiegania się o fundusze (zwrot do 85 proc.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.04.2010

Szczątki odkopane - Nie depczcie przeszłości ołtarzy

ANONIMOWY grób pięciu niemieckich żołnierzy znajdujący się do niedawna na jednej z posesji w Zdbowie (gmina Tuczno) został kilka dni temu opróżniony. Szczątki spoczną na niemieckim cmentarzu w Glinnej, gmina Stare Czarnowo.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.09.2009

Niemieccy cywile pochowani w Glinnej - Spoczęli godnie po 64 latach

Szczątki ponad 2 tysięcy niemieckich cywilów, którzy zginęli pod koniec II wojny światowej podczas oblężenia Malborka, pochowano w piątek na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Niemieckich w Glinnej (gm. Stare Czarnowo).

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.08.2009

Szczątki Niemców spoczęły w Glinnej

109 trumien ze szczątkami ponad dwóch tysięcy ofiar drugiej wojny światowej pochowano w piątek na cmentarzu wojennym w Glinnej pod Szczecinem.

W uroczystości pochowania cywilów z Malborka, którzy zginęli na przełomie 1944 i 1945 roku wzięło około trzysta osób. Byli wśród nich przedstawiciele mniejszości niemieckiej, przedstawiciele władz samorządowych z Polski i Niemiec, a także Fundacji "Pamięć", która zorganizowała pochówek.
Wielu Niemców przyjechało na własną rękę, by oddać hołd swoim rodakom.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.08.2009

Glinna: pochowano szczątki ponad 2 tys. Niemców

Pochówek ponad 2 tys. niemieckich cywilnych ofiar II wojny światowej odbył się w piątek na cmentarzu niemieckich żołnierzy w Glinnej niedaleko Szczecina. Szczątki ofiar odnaleziono w Malborku.

Jak powiedział przed ceremonią prezydent Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi Reinhard Fuehrer, „także i ci zmarli są świadkami i świadectwem strasznej przeszłości, i oni wzywają nas do porozumienia, pokoju i pojednania”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.08.2009

Pochówek ofiar wojny na cmentarzu w Glinnej

Szczątki ponad dwóch tysięcy niemieckich cywilów, którzy zginęli pod koniec wojny podczas sowieckiego oblężenia Malborka, spoczną w piątek na cmentarzu wojennym żołnierzy niemieckich koło Szczecina

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.08.2009

Steinbach śle ministra na pochówek do Glinnej

Przewodnicząca Związku Wypędzonych żąda, by szef niemieckiego MSZ wziął udział w pochówku niemieckich ofiar wojny, który w piątek odbędzie się w Glinnej koło Szczecina.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.08.2009

Steinbach żąda od szefa MSZ udziału w pogrzebie w Glinnej

Erika Steinbach jako przewodnicząca Związku Wypędzonych (BdV) zażądała w niedzielę od ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, by osobiście wziął udział w pochówku niemieckich ofiar wojny, który w najbliższy piątek odbędzie się w Glinnej koło Szczecina.

Na łamach „Bild am Sonntag” Steinbach napisała: „Nie wystarczy wysłać tam niemieckiego ambasadora”. Nieobecność Steinmeiera nasuwałaby - zdaniem szefowej BdV - pytanie: „Czy niemieckie ofiary są nieważne?”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.08.2009