Beata Maciejewska

Budynki PRL-u: konserwować, remontować czy wyburzać?

Stowarzyszenie Historyków Sztuki nie zgadza się z decyzją konserwatora o wpisie do rejestru zabytków Audytorium Chemii. Żąda także ponownej debaty nad tym, co i jak z architektonicznej spuścizny PRL-u powinniśmy chronić. Konflikt jest poważny i powinien być dawno rozstrzygnięty, bo obiekty sporu starzeją się wyjątkowo szybko i brzydko.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.02.2012

Trzeba pokazać, że zabytek to nie tylko gotycki kościół

Wpisanie Audytorium Chemii do rejestru zabytków nie gwarantuje mu przetrwania, co najwyżej rozciągnie agonię budynku na lata. Trzeba mu dać nową funkcję i przekonać wrocławian, że to naprawdę pomnik dobrej architektury, a nie relikt PRL zachowany ku pamięci i przestrodze.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.01.2012

Archeolodzy odkryli centralne ogrzewanie sprzed wieków

Na zapleczu kamienicy przy ul. Kazimierza Wielkiego 45 (dawnego Klubu Lekarza) archeolodzy odkryli średniowieczny piec centralnego ogrzewania. Prawdopodobnie dostarczał ciepła użytkownikom tutejszej łaźni. Bywało tu nawet gorąco.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.01.2012

Wielkie zmiany szykują w Dzielnicy Czterech Wyznań

Budowlańcy w Dzielnicy Czterech Wyznań będą mieć jeszcze mnóstwo roboty, ale promocja tego niezwykłego fragmentu Wrocławia już się rozpoczęła. Rok 2012 ma być wielkim debiutem naszej turystycznej i wizerunkowej perły.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.01.2012

Czołgi na ulicach. Stan wojenny we Wrocławiu

30 lat temu zamilkły telefony, na ulice wyjechały czołgi, do mieszkań działaczy "Solidarności" i opozycji demokratycznej załomotała milicja. Wrocław zastrajkował, ale zakłady pracy i uczelnie zostały brutalnie spacyfikowane przez milicję i wojsko.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.12.2011

Historia. Wrocławianom należy się mit 80 milionów

To była kultowa historia. Trzydzieści lat temu cała Polska opowiadała o trzech takich z Wrocławia, którzy wykiwali "czerwonych" i wyprowadzili z konta "Solidarności" 80 milionów złotych. Jest duża szansa, że znów zacznie mówić, a Wrocław wzmocni swój mit bastionu opozycji, miasta z fantazją i brakiem pokory.

Veröffenlichung/ data publikacji: 17.11.2011

Jak z ruin powstał Wrocław. Pokażą na kamienicach

Na Rynku i Ostrowie Tumskim zawisły tablice ze zdjęciami zrujnowanego Wrocławia. Zbigniew Brzeziński może być zadowolony. Kiedy w 2003 roku odwiedził nasze miasto, stwierdził, że nie umiemy się pochwalić dziełem odbudowy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.11.2011

Tablica profesorów lwowskich w Świdnicy do poprawki

W świdnickim kościele odsłonięto tablicę poświęconą zamordowanym w 1941 roku profesorom lwowskim, podającą nieprawdziwą informację, że za mord odpowiedzialny jest złożony z Ukraińców niemiecki batalion Nachtigall. Mer Lwowa wystosował ostry protest, inicjatorzy wmurowania tablicy kajają się. Trochę późno, koszty historycznych błędów są większe niż rachunek kamieniarza za zmianę napisu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.11.2011

We Wrocławiu jak we Lwowie, we Lwowie jak we Wrocławiu

O Polakach i Ukraińcach, przeszłości, która rujnuje przyszłość, lwowskiej duszy we Wrocławiu, międzynarodowych pożytkach płynących z oglądania smurfów i kłopotliwych bohaterach rozmwiamy z Rostysławem Naumką, dyrektorem Konsulatu Honorowego Ukrainy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.10.2011

Jak historia zniszczyła marzenia o dzielnicy naukowej

Gdy 111 lat temu cesarz Wilhelm II otwierał Królewską Wyższą Szkołę Techniczną (czyli dzisiejszą politechnikę) przy obecnej ul. Smoluchowskiego, wydawało się, że ten rejon Wrocławia zaczyna swoją karierę jako wzorcowe centrum akademickie. Architekci ruszyli do desek kreślarskich, a co wyszło z ich planów, można będzie zobaczyć na wystawie otwieranej w środę w Sali Wójtowskiej Ratusza.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.10.2011