II wojna światowa

Komorowski na Westerplatte: Tutaj runął świat

Westerplatte było jednym z tych doświadczeń, które legło u podstaw determinacji w budowie nowego, lepszego świata europejskiego - mówił dziś rano prezydent Bronisław Komorowski podczas obchodów 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Bronisław Komorowski przemawiał jeszcze przed świtem, w rocznicę ataku hitlerowskich wojsk na Polskę. Westerplatte - mówił prezydent podczas obchodów - "to ważny skrawek polskiej ziemi, ważny dla polskiego doświadczenia, ważny z punkty widzenia polskiej dumy i honoru".

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.09.2010

Prof. Davies na Westerplatte: Trzeba odstawić anachroniczne myślenie

O odstawienie anachronicznego myślenia o "dawnej wielkości" i o dobre relacje w Europie zaapelował dziś na Westerplatte historyk prof. Norman Davies.
Przemawiając podczas uroczystości związanej z 71. rocznicą wybuchu II wojny światowej prof. Davies - zaznaczając, że "szkodliwa mitologia rośnie prędzej niż solidna wiedza historyczna" - przypomniał, że ówczesna Polska była innym krajem niż dzisiejsza, inne też były sojusze i okazały się nieskuteczne.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.09.2010

Lektury historyczne

Zbrodnie Wehrmachtu

Gdy książka ta – której polskie tłumaczenie teraz trafiło do księgarń – ukazała się kilka lat temu w Niemczech, wywołała burzliwą dyskusję. Historyk Jochen Böhler (rocznik 1969), od 2000 r. mieszkający w Warszawie i pracujący w tamtejszym Niemieckim Instytucie Historycznym, stawiał w niej tezę (w Polsce raczej oczywistą), że prowadzona przez Niemców tzw. wojna totalna, wojna ludobójcza (niem. Vernichtungskrieg) nie zaczęła się dopiero od ataku na ZSRR w 1941 r., ale już 1 września 1939 r.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.09.2009

W Siekierkach o wojnie i pokoju

Spełniło się marzenie ks. Bogdana Przybysza z Siekierek - proboszcza tutejszej parafii. Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju ożyło. 1 września odbyły się tu uroczystości związane z 70. rocznicą wybuchem II wojny światowej, połączone z pierwszą archidiecezjalną pielgrzymką samorządowców. Świętowano także 25. rocznicę rozpoczęcia budowy sanktuarium. Z tej okazji ufundowano okazały Dzwon Pokoju, poświęcony przez metropolitę szczecińsko-kamieńskiego ks. arcybiskupa Andrzeja Dzięgę. Dzwon zabrzmiał po raz pierwszy rankiem 1 września o godz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.09.2009

Prezydent krytycznie o rocznicy 1 września

Obchody na Westerplatte były sukcesem w polityce międzynarodowej, ale nie takim, jakiego chciał rząd - mówił wczoraj prezydent Lech Kaczyński.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.09.2009

Szkielety w polskiej i rosyjskiej szafie

Wątpię i w polskie otwarcie archiwów, a już tym bardziej - w rosyjskie. Państwa bowiem znacznie bardziej lubią zamykać, niż otwierać - mówi Arsenij Rogiński, przewodniczący stowarzyszenia Memoriał.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.09.2009

Niemieccy Żydzi krytykują Lecha Kaczyńskiego

Przy całym zrozumieniu dla bólu narodu polskiego i złych wspomnień losu oficerów zamordowanych w Katyniu właśnie w takim dniu porównanie do Holocaustu jest niestosowne i nie na miejscu - oświadczył Stephan Kramer, sekretarz generalny Centralnej Rady Żydów w Niemczech.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.09.2009

Bałtowie: Porażka Polski, zapomnieliście o nas

Polska dała sobie wmówić Putinowi, że pakt Ribbentrop-Mołotow dotyczy tylko Rzeczypospolitej i ZSRR. O wchłonięciu krajów bałtyckich, podziale Rumunii, straszliwych konsekwencjach dla Ukraińców i Białorusinów nie padło na obchodach słowo - mówi litewski komentator Audrius Baculis.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.09.2009

Dlaczego powinniśmy podziękować Putinowi

1 września stała się rzecz ważna - po raz pierwszy polska narracja historyczna dotycząca przyczyn i początku II wojny światowej stała się narracją ogólnoeuropejską. Zrozumieliśmy też, że z Rosją da się rozmawiać.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.09.2009

Putin tkwi umysłowo w ZSRR, ale powiedział i tak dużo

Jeśli Polacy chcą umiędzynarodowić interpretację paktu sowiecko-niemieckiego, to powinni pamiętać, że dla innych on też był nieszczęściem. Dlaczego Polacy nie mówią o strasznym losie ludów krajów bałtyckich? - mówi prof. Norman Davies.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.09.2009