Bielin

Zmiany na naszych oczach

O tym, co do tej pory udało się, a co nie we wspólnych projektach polsko-niemieckich na pograniczu, rozmawiano od 29 września do 3 października na konferencji w Bielinie (gm. Moryń). Organizatorem było Niemieckie Stowarzyszenie Edukacji Politycznej (Deutsche Vereinigung für Politische Bildung) - oddział w Hesji. Koordynatorem był Przemysław Konopka. Podsumowania minionego 20-lecia na pograniczu dokonali dwaj publicyści - znawcy tej tematyki: Dietrich Schröder z "Märkische Oderzeitung" i Bogdan Twardochleb z "Kuriera Szczecińskiego".

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.10.2010

O dawnych atlasach i współpracy transgranicznej

Dwie duże konferencje odbędą się w najbliższych dniach na naszym terenie. Od 23 do 25 września trwać będzie w Chojnie i Cedyni XXIV ogólnopolska konferencja historyków kartografii "Od atlasu do kolekcji. W 440. rocznicę I wydania atlasu Abrahama Orteliusa". Organizatorami są: Instytut Historii Nauki PAN - Zespół Historii Kartografii, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Archiwum Państwowe w Szczecinie. Początek 23 września o 16 w Centrum Kultury.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.09.2010

Na koniach szlakiem zakonów

W sobotę zakończył się drugi międzynarodowy rajd konny szlakiem cystersów i templariuszy. 16 jeźdźców z Polski i Niemiec przez 6 dni przemierzyło 240 kilometrów. Tegoroczna trasa zaczęła się w Rurce koło Chojny, a zakończyła w Stadninie Koni Bielin (gm. Moryń). Wiodła m.in. przez Cedynię, Zatoń Dolną, Sarbinowo, Chwarszczany (w zeszłym roku uczestnicy odwiedzili Swobnicę).

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.08.2009