Świdnica

Tablica profesorów lwowskich w Świdnicy do poprawki

W świdnickim kościele odsłonięto tablicę poświęconą zamordowanym w 1941 roku profesorom lwowskim, podającą nieprawdziwą informację, że za mord odpowiedzialny jest złożony z Ukraińców niemiecki batalion Nachtigall. Mer Lwowa wystosował ostry protest, inicjatorzy wmurowania tablicy kajają się. Trochę późno, koszty historycznych błędów są większe niż rachunek kamieniarza za zmianę napisu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.11.2011

Miasta kontra Rostowski. Co na to prezydent Komorowski

Podczas rozpoczętego w środę w Świdnicy Kongresu Regionów samorządowcy skrytykowali plany ministra finansów dotyczące redukcji limitów zadłużenia samorządów. Prezydent RP Bronisław Komorowski, który był gościem obrad, zapowiedział, że skłoni premiera, by wziął pod uwagę ich racje. Samorządowcy podpisali także deklarację, w której postulują zwiększenie niezależności od władz centralnych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.05.2011

Świdnicę znów szturmowała armia cesarza Napoleona

Ponad setka żołnierzy w mundurach francuskich i pruskich z epoki napoleońskiej (w tym posiłki z Czech) walczyło w sobotę o Świdnicę. Na polu bitwy w świdnickim Ośrodku Sportu i Rekreacji ofiar nie było, a miasto pozostało w rękach mieszkańców

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.06.2010

Cała samorządowa Polska spotkała się w Świdnicy

Przez Świdnicę, według szacunków gospodarzy, przewinęło się ponad tysiąc osób. Byli wśród nich samorządowcy z całej Polski, przedstawiciele resortów, m.in. finansów i rozwoju regionalnego, naukowcy i eksperci różnych dziedzin. Dyskutowano o 20 latach po polskiej reformie samorządowej, perspektywach polskich gmin i powiatów w świetle programu Polska 2030 opracowanego przez zespół ministra Michała Boniego oraz upartyjnieniu samorządów. Na 90 spotkaniach tematycznych poruszono m.in.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.05.2010

Historycy rozmawiają o luterańskim skarbie w Świdnicy

Historycy z Uniwersytetów Jagiellońskiego, Śląskiego w Katowicach, Wrocławskiego, Zielonogórskiego, Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskiej Akademii Nauk, a także naukowcy i pracownicy archiwów w Görlitz spotkają się w piątek w Świdnicy. - Chcemy porozmawiać o zbiorach w gronie kompetentnych osób, ale na spotkanie zapraszam także wszystkich zainteresowanych. Jesteśmy otwarci na sugestie, jak wykorzystać zbiory, np. na lekcjach historii lub do poszukiwań genealogicznych - mówi Pytel.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.11.2009

Odnowiony cmentarz przy Kościele Pokoju w Świdnicy

Renowacja 300-letniej nekropolii kosztowała 400 tys. zł. Zadbano też o okalającą kościół zieleń - wycięto martwe i chore drzewa. Teraz każdy może wybrać się na spacer po na nowo zaprojektowanych okalających kościół alejkach i przyjrzeć się historii życia ówczesnych mieszkańców Świdnicy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.09.2009