Roman K. Ciepliński

Tytuł 99 lat odbudowy - Serce Miasta Chojna znowu będzie piękna

W ZWYKŁY pochmurny dzień plac między gotyckim kościołem mariackim a starym ratuszem jest zazwyczaj pusty i wydaje się nienaturalnie duży. To wrażenie nas nie myli - przed wojną plac był zabudowany. Między ratuszem a kościołem mariackim stał kwartał niskich jednopiętrowych kamieniczek. Do dziś nie zachowały się także sąsiednie ulice. W trakcie wojny i tuż po niej zniszczeniu uległo niemal 90 procent tkanki miasta. Jest jednak szansa, że Chojna odzyska chociaż część dawnego blasku.

Königsberg na dawnych pocztówkach

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.12.2009

Lęk przed Gryfinobylem

Nie ma i długo jeszcze nie będzie decyzji w sprawie lokalizacji przyszłych polskich elektrowni atomowych, a tymczasem nasi zachodni sąsiedzi już protestują przeciwko ewentualnej lokalizacji takiej siłowni pod Gryfinem. W najbliższy piątek zamierzają zorganizować na moście w przygranicznym Schwedt akcję protestacyjną. Ma być to też zwieńczenie akcji zbierania podpisów pod petycją przeciwko planom budowy polskiej „atomówki”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.11.2009

Jelenie w „Dolinie Miłości"

Czy można krytykować tak piękną ideę jak miłość? Czy można kwestionować wyraz szczerego autentycznego uczucia kobiety do mężczyzny a nawet odwrotnie? Gdybym powiedział - tak, naraziłbym się na śmieszność jak ktoś, kto utrzymuje, że czarne jest białe albo że Ziemia jest płaska, że to wielki placek na plecach kosmicznego słonia lub na skorupie żółwia. Ale o co właściwie chodzi? Oczywiście o Park Przyrody „Dolina Miłości”, który 160 lat temu stworzyła zakochana kobieta Anna von Humbert dla swojego ukochanego małżonka Carla Philippa von Humberta.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.09.2009