Bruksela

Odra żeglowna nie będzie

Bruksela nie włączyła Odry do transeuropejskiej sieci transportowej. Znalazły się w niej Dunaj, Łaba, Ren i wiele innych rzek. W rozbudowę tej sieci w najbliższych latach będą inwestowane grube miliony euro.Odra jest zbyt płytka, ma za niskie mosty i za małe śluzy - argumentowała Komisja Europejska wykluczając Odrę z projektu kontynentalnej sieci transportowej. To bardzo zła wiadomość, ponieważ w najbliższych latach w rozbudowę tej sieci Bruksela zamierza wpompować ogromne pieniądze. W naszym przypadku możemy liczyć co najwyżej na pieniądze dotyczące jedynie dolnego odcinka rzeki.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.06.2012

Europarlament potępił antypolski portal

Parlament Europejski wezwał w czwartek premiera Holandii, by potępił ksenofobiczny portal partii PVV zbierającej donosy na Polaków. Mark Rutte milczy, by nie stracić poparcia PVV, ale jego koalicji i tak grozi rozłam.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.03.2012

Euroszczyty z Polską i bez

Unijni przywódcy zatwierdzili wczoraj na szczycie w Brukseli, traktat w sprawie paktu fiskalnego. Ma on zaostrzyć dyscyplinę budżetową, by poprawić wiarygodność eurolandu wobec rynków finansowych. Ma tego dopilnować unijny trybunał w Luksemburgu. Pakt ułatwi też nakładanie sankcji finansowych na kraje euro, które przekraczają dozwolony próg deficytu, czyli 3 proc. PKB.
Gotowość do podpisania paktu wyraziły wczoraj wszystkie kraje UE oprócz Wlk. Brytanii (ta od początku wykluczała udział w tej reformie) oraz Czech, które nie są pewne, czy zdołają przeprowadzić u siebie ratyfikację.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.01.2012

Zdejmijmy białe rękawiczki

Tak czy owak, Polska musi wrócić na ziemię - do ligi krajów średnich poza strefą euro i zainteresowanych dużym budżetem UE. Z drugiej strony rząd powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, by jak najszybciej spełnić kryteria wejścia do euro (choć Ministerstwu Finansów, niestety, z tym się nie spieszy). Owszem, przyjaźń z Niemcami i proeuropejska polityka rządu wzmacniają naszą pozycję, ale jak przyjdzie co do czego, to w Europie, gdzie dominują interesy narodowe, liczyć możemy tylko na siebie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.01.2012

Pakt fiskalny - szczyty strefy euro czasem z Polską

Państwa spoza strefy euro, które podpiszą umowę fiskalną, będą dopraszane na szczyty euro co najmniej raz w roku - głosi najnowsza wersja tej umowy. To zaledwie częściowa odpowiedź na postulaty Polski.
"Pokładamy nadzieję w otwartej formule, która umożliwi krajom zainteresowanym wejściem do strefy euro udział w spotkaniach eurolandu bez prawa głosu w sprawie poszczególnych dokumentów, ale z możliwością przyczynienia się do zmian" - tłumaczył tę zasadę premier Donald Tusk w opublikowanym wczoraj wywiadzie dla "Corriere della Sera".

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.01.2012

Leopold Unger został pochowany w Brukseli

W piątek w południe na cmentarzu żydowskim Kraainem w Brukseli został pochowany Leopold Unger, jeden z najbardziej znanych polskich dziennikarzy. Żegnało go kilkaset osób - rodzina, przyjaciele, dziennikarze i dyplomaci.
Byli wśród nich przedstawiciele belgijskiego "Le Soir", gdzie pracował po wyjeździe z Polski po Marcu 1968 r., paryskiej "Kultury" i "Gazety Wyborczej", do których pisywał.Nad grobem przemawiali m.in. córka, syn i wnuczki oraz redaktorzy naczelni "Le Soir". Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.12.2011

Zdrajca? Nie, amator.

W ostatnich tygodniach zarówno sam Tusk, jak i jego minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski częstokroć podkreślali, iż nasz kraj stanął właśnie przed jedyną i niepowtarzalną szansą. Po latach niewoli, upokorzeń i gospodarczej zapaści w czasach komunizmu, po trudnym okresie transformacji, po żmudnym procesie dochodzenia do względnego dobrobytu wreszcie możemy stać się jednym z najważniejszych krajów Starego Kontynentu i kreować jego przyszłość.
Niestety, jak mawiał nieodżałowany Wiktor Stiepanowicz Czernomyrdin: "Chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zwykle".

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.12.2011

Zmarł Leopold Unger (1922 - 2011)

Urodzony w 1922 r., zmarł w Brukseli. Ponad 60 lat poświęcił dziennikarstwu, z czego 38 lat - belgijskiemu "Le Soir". Dla ''Gazety Wyborczej'' regularnie pisał felietony o sprawach międzynarodowych.
Po marcu 1968 r. podzielił los ocalałych z Holocaustu polskich Żydów. Pozbawiony pracy, wraz z rodziną w 1969 r. zdecydował się na emigrację do Belgii. Dziennikarstwo było dla Ungera życiową namiętnością.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.12.2011

Tusk proponuje Europie rachunek sumienia

Premier wykorzystał wczorajsze przemówienie w europarlamencie, które było podsumowaniem polskiego półrocznego przewodnictwa w Radzie UE, by przedstawić pomysł na ratowanie europejskiej jedności.
Wzywał, by to europarlament stał się "konstytuantą" pokryzysowej "nowej Europy", czyli demokratycznie uwiarygodniał reformy i strzegł Unii przed egoizmami. Namawiał, by nie unikać "poważnych dyskusji o zmianach traktatowych", choć Polska do niedawna była sceptyczna wobec grzebania w unijnym prawie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.12.2011

Europa dwóch prędkości

Będzie nowy traktat siedemnastu krajów strefy euro, do którego będzie mogła dołączyć Polska. Na razie nie wiadomo, na jakich warunkach. Na szczycie UE, którego pierwsza sesja skończyła się w piątek nad ranem, zrealizował się czarny scenariusz.
Do nowego paktu "siedemnaście plus" chce przystąpić Polska, Bułgaria, Dania, Łotwa, Litwa, Rumunia. Do nowego traktatu nie chcą przystąpić Wielka Brytania oraz Węgry. Niechętne Czechy zapowiedziały konsultacje w parlamencie. Szwecja się waha.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.12.2011