Andrzej Talaga

Politykę wobec Białorusi można już tylko naprawić

Opublikowanie w Internecie danych o polskiej pomocy dla przeciwników reżimu w Mińsku, ujawnienie deklaracji PIT opozycjonistów pobierających honoraria z Warszawy, a wcześniej przekazanie Białorusi danych finansowych Alaksandra Bialackiego, na podstawie których został uwięziony.
Czy przy takich wpadkach MSZ i prokuratury mamy jeszcze szansę na uprawianie tam skutecznej polityki? Wciąż tak, bo… niewiele można w niej pogorszyć.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.10.2012

"Merkel topi euro"

Niemcy nie pomogą Grecji. Merkel obaliła pomysł swojego ministra finansów, by powołać Europejski Fundusz Walutowy. Kanclerz idzie za ludem. Sondaże pokazują, że obywatele Republiki Federalnej sami najchętniej wyszliby z euro. Optymiści, którzy sądzili, że da się powstrzymać kryzys paroma miliardami, są w błędzie. Euro traci najtwardszych obrońców i staje się gatunkiem zagrożonym. Przegrywa z egoizmem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.03.2010

"Gramy dalej w Białoruś"

Andżelika Borys ściska dłoń prezydenta Kaczyńskiego, opinia publiczna broni Związku Polaków na Białorusi. Potrzebne gesty, ale nie dają nam punktów w grze o wpływy w Mińsku. Decydujące będzie, kto zdominuje prywatyzację białoruskiego przemysłu. To ona, a nie przepychanki wokół Polonii, rozstrzygnie o przyszłości Białorusi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.02.2010

Pozew za "polskie obozy"

Raport MSZ dowodzi, że nie spada liczba materiałów medialnych, w których pojawiają się „polskie obozy koncentracyjne”. Można by winić urzędników za brak skuteczności, narzekać na złą wolę dziennikarzy. Można jednak zrobić coś samemu. Indywidualnie lub zbiorowo pozywać media fałszerzy. Kilka przegranych procesów poprawiłoby ich znajomość historii - pisze Andrzej Talaga.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.12.2009

"Lizbona to pierwszy krok"

Traktat lizboński został przyjęty. Bez niego Unia nie tylko stanęłaby w miejscu, ale zaczęłaby cofać się w rozwoju, aż wypadłaby z pierwszej ligi światowych potęg. Sam traktat to jednak tylko pierwszy krok, teraz trzeba wypełnić go treścią – dać UE silne instytucje - pisze Andrzej Talaga.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.11.2009