Śląsk

W barbarzyństwo?

Nie lubię tej sprawy. Nie cierpię jej nazwy, z roku na rok coraz bardziej stającej się pustym sloganem. Nie znoszę tego miejsca, przemienionego w synonim niedających się wyrazić – hańby i zbrodni. Nie umiem pogodzić się z odprawianym tam obłudnym – a może tylko niemądrym – rytuałem, przysłaniającym realia zła, czyniącym zeń czystą formę. Trudno mi się pogodzić z tym równouprawnieniem zwieńczających ją prawd i półprawd. Więc mniejsza już o literaturę, która na tym żeruje. Są w niej niepodważalne perły, choć są też i wieprze.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.09.2011

Na Śląsku i w Zagłębiu drożej niż w Niemczech

Porównaliśmy ceny podstawowych produktów spożywczych w trzech sklepach: w Dąbrowie Górniczej, Czeskim Cieszynie i niemieckim Löcknitz. Z polskiego sklepu wyszliśmy z najbardziej odchudzonym portfelem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.03.2011

Śląsk dla Ślązaków

Ruch Autonomii Śląska na razie współrządzi regionem, ale chce własnego parlamentu, rządu i skarbu już za dziewięć lat. I rozpala emocje pomysłem zmiany konstytucji.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.03.2011

Janusz Kidawa nie żyje

4 września zmarł Janusz Kidawa, reżyser filmowy związany ze Śląskiem. Miał 79 lat. Pochodził z okolic Cieszyna

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.09.2010

Bezrobotni pomogą po powodzi

Około 2 tysięcy bezrobotnych będzie mogło liczyć na czasowe zatrudnienie przy usuwaniu skutków powodzi w województwie śląskim.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.06.2010

Południe pod wodą

Zalane Podkarpacie, Małopolska, Śląsk. W wielu miejscach zagrożone są wały przeciwpowodziowe. Cztery osoby utonęły. Padać w najbliższych dniach nie przestanie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.05.2010

Pomijanie śląskiej tożsamości jest paranoiczne

Czytam w jednej z gazet o "futbolowej bitwie niemiecko-polskiej" na temat próby ściągania młodych Ślązaków z niemieckich lig piłkarskich do polskiej reprezentacji narodowej. Nim do tego tematu przejdę, opublikuję list, który przyszedł do mnie od jednego z tych, których swego czasu Niemcy przegnali w szeregi wojenne. Jest poruszający, dlatego przytoczę go w całości.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.11.2009