Dorota Jarecka

Wszyscy jesteśmy Pussy Riot.

Pussy Riot to dziedziczki tradycji kobiecego buntu, od Simone de Beauvoir przez Judith Butler i Rosi Braidotti do takich grup jak Riot Grrrl i Guerilla Girls. Każdy element ich protestu, zarówno ubranie, jak muzyka i sposób działania, jest przemyślany i uzasadniony. A to, z jaką siłą reżym próbuje teraz w nie uderzyć, świadczy tylko o tym, jak bardzo władze boją się rozlania protestu. Bo Pussy Riot działają w sposób rzeczywiście niebezpieczny dla władzy - z zaskoczenia i anonimowo. Jednak nawet jeśli władza może je skazać, pisze Moore, nie może zatrzymać rzuconej przez nie idei.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.08.2012

Zdjęli niewygodnego "Berka"

Z berlińskiej wystawy "Obok. Polska - Niemcy. Tysiąc lat historii w sztuce" usunięto film Artura Żmijewskiego "Berek". Polska strona się zgodziła. Na filmie nadzy mężczyźni i kobiety bawią się w pomieszczeniu przypominającym komorę gazową. Kuratorka wystawy Anda Rottenberg o zdjęciu z wystawy filmu Żmijewskiego dowiedziała się z SMS-a od znajomego, który był akurat w Berlinie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 28.10.2011

W tej chłodni jest potencjał

Otwarta właśnie w Berlinie wystawa "Obok. Polska - Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" nie jest przeglądem sztuki najnowszej, choć urządziła ją Anda Rottenberg, znakomita kuratorka sztuki współczesnej. Jest to wystawa historyczna zaaranżowana ze świadomością, że historia ma swoje konsekwencje w sztuce i że współczesna sztuka jest częścią historii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.09.2011

Jerzy Nowosielski nie żyje

P9100115.JPG

Jeden z największych polskich malarzy zmarł w poniedziałek w Krakowie. Miał 88 lat. Urodził się w 1923 r. w Krakowie. Ojciec był Łemkiem i działaczem społeczności ukraińskiej w Krakowie, matka katoliczka pochodziła ze spolszczonej rodziny austriackiej. Był trzecim, późnym dzieckiem.
Jego jedyną wymarzoną całościową realizacją świątyni - od projektu do wykonania ikon i polichromii - jest greckokatolicka cerkiew w Białym Borze na Pomorzu Zachodnim. W cerkwiach unickich wykonał też największą liczbę ikonostasów i pojedynczych ikon.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.02.2011

Strzemiński i kłopot ze snem

Na wystawie "Powidoki życia" w Muzeum Sztuki w Łodzi młoda niemiecka artystka zdominowała starego polskiego modernistę
W nowym gmachu Muzeum Sztuki w Łodzi otwarto wystawę poświęconą twórczości Władysława Strzemińskiego (1893-1952), artysty, bez którego nie byłoby tego wspaniałego muzeum. To właśnie Strzemiński w latach 30. podarował Łodzi międzynarodową kolekcję sztuki, która stała się zaczątkiem łódzkich zbiorów sztuki nowoczesnej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.12.2010

Polacy, Żydzi, awangarda

Jak mówić: żydowski artysta polskiej awangardy? Polski artysta awangardy żydowskiej? Nie wiem - i to jest już krok do przodu
Trochę książek, fotografii i obrazów. Kilka rzeźb. Dominuje czerń i biel, mały format i przyćmione światło, bo papieru sprzed 80 lat nie można wystawiać na silne promieniowanie. Klimat bardziej z biblioteki niż wystawy sztuki współczesnej. A jednak radzę podejść bliżej, spojrzeć na to, co jest w gablotach i na ścianie, przyjrzeć się fotografiom.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.10.2009