Altranft

Schweinebraten, Porreewickel und Ziegenkeule . . . Historisches Kochen in Altranft

Schweinebraten, Porreewickel und Ziegenkeule . . . stehen an diesem Sonntag, den 22.09.2013, beim 8. deutsch-polnischen Wettbewerb im historischen Kochen im Schlosspark des Freilichtmuseums Altranft auf dem Speiseplan.
Nachdem im vergangenen Jahr der Wettbewerb im Historischen Kochen in Bogdaniec, Polen stattfand, wird es in diesem Jahr den Wettbewerb wieder in Altranft geben. Hier fand, im September 2006, auch schon der 1. Dt.-pol. Wettbewerb statt. Bisher haben sich insgesamt 6 Mannschaften - 3 deutsche und 3 polnische - angemeldet.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.09.2013

Każdy orze jak może

Na nieużytkach rolnych w położonej niedaleko granicy z Polską wsi Altranft (koło Bad Freienwalde) odbyły się 25 sierpnia już po raz ósmy Otwarte Mistrzostwa Brandenburgii w Orce Konnej i Zrywce Drewna. Uczestniczyło dwóch zawodników z Polski: Paweł Apolinarski z Bukówca Górnego pod Poznaniem oraz weteran zawodów Paweł Stawny - reprezentant Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Zajęli oni kolejno trzecie i czwarte miejsce w orce.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.09.2012

Orka i zrywka

W sobotę w Brandenburskim Skansenie (Brandenburgisches Freilichtmuseum) w Altranft koło Bad Freienwalde odbędzie się niecodzienna impreza: VIII Mistrzostwa Brandenburgii w Orce Konnej i Zrywce Drewna. W leśnictwie zrywką nazywa się bardzo trudną czynność transportowania ściętych pni drzew z miejsca ich pozyskania do miejsca załadunku.
W poprzednich latach w imprezie brali udział także uczestnicy z naszego powiatu. Początek o godz. 10, a zakończenie planowane jest na godz. 17. Zawody odbędą się na nieużytkach rolnych w pobliżu pałacu w Altranft.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.08.2012

Wspólnie i twórczo

Na posiedzeniu Euroregionalnego Komitetu Sterującego zatwierdzono 2 marca złożony w styczniu i przyjęty bez uwag projekt "Wspólnie - twórczo - Mieszkowice 2010". Przygotował go Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg IVA Euroregionu Pomerania. Całkowita wartość projektu to 21 tys. euro, a unijne dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Regionalnego wynosi 85 proc., zaś z budżetu państwa 10 proc. Główną ideą są integracyjne spotkania mieszkańców regionu i rozwój polsko-niemieckiej współpracy kulturalnej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.04.2010

Chcą dalej współpracować

O aktywnym uczestnictwie w polsko-niemieckich projektach kulturalnych w latach 2010-2011 rozmawiano 25 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach. Udział wzięli: Peter Natusche - dyrektor skansenu w Altranft, Rudolf Schlothauer - burmistrz miasta Proetzel, Franz Ruh - ze stowarzyszenia Country Family Oderberg, dyrektorzy szkół: z Mieszkowic - Iwona Świerczyńska, Zielina - Joanna Flamer i gimnazjum - Ryszard Lejman, nauczyciele odpowiedzialni za wymianę kulturalną oraz członkinie kół gospodyń wiejskich z Zielina, Mieszkowic i Starych Łysogórek.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.12.2009