Tomasz Nieśpiał

Puńsk zażegnał konflikt

Władze gminy Puńsk (Podlasie) wyszły naprzeciw oczekiwaniom miejscowej ludności i zdecydowały o powrocie dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości. Wczoraj stanęły pierwsze. – Znów możemy się czuć jak u siebie – mówi z dumą pan Józef, rolnik spod Puńska.
Znaki zostały zniszczone pod koniec sierpnia. Nieznani sprawcy pomalowali wtedy białą i czerwoną farbą litewskie nazwy w kilkunastu miejscowościach gminy, w której ok. 80 procent z ponad 4 tysięcy mieszkańców to Litwini.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.11.2011

Podlasie znaczone swastykami i farbą

W Orli nasi rozmówcy są pewni, że za rasistowski wybryk odpowiadają przyjezdni. W Puńsku czy Jedwabnem tej pewności nie widać.
10 sierpnia 2011 r., centrum Orli, niewielkiej wsi niedaleko Bielska Podlaskiego, zamieszkanej w większości przez osoby pochodzenia białoruskiego. Na murach XVII-wiecznej synagogi mieszkańcy zauważają napisy „Jude raus" i „Polska dla Polaków" oraz nazistowskie symbole (swastyki, SS).

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.09.2011

Wielkanoc w ojczyźnie przodków

Większość gości ze Wschodu, którzy Polskę znali głównie z opowieści, pierwszy raz była na rezurekcji i dzieliła się jajkiem

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.04.2011

Ulica Kaczyńskiego zamiast 22 Lipca?

Burmistrz Sejn proponuje, by PRL-owskie nazwy ulic zastąpić nazwiskami ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
W Sejnach, sześciotysięcznym miasteczku niedaleko granicy z Litwą, wciąż są ulice 22 Lipca oraz Juliana Marchlewskiego. Przylegają do głównej arterii noszącej imię marszałka Józefa Piłsudskiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.04.2010

Żałoba czyni nas lepszymi

Flagi, łzy i czerń to tylko jedna strona żałoby. – Także hamujemy w sobie to co niegodne – mówi socjolog
Krzysztof Rybak z Lublina miał wczoraj stłuczkę samochodową. – W pierwszej chwili chciałem wykrzyczeć, co myślę o szarżujących kierowcach. Ale po chwili okazało się, że sprawcą kolizji była młoda dziewczyna – roztrzęsiona i przestraszona. Uznałem, że dodatkowy stres i nerwy w czasie narodowej tragedii nie są nam obojgu potrzebne – opowiada mężczyzna. Ostatecznie pomógł sprawcy załatwić wszelkie formalności.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.04.2010

Polsce zagraża powódź

Sytuacja bardzo przypomina tę z 1979 roku, kiedy doszło do największej powodzi roztopowej w Polsce – mówi "Rz" hydrolog dr Janusz Żelaziński. Jego zdaniem ani zbiorniki retencyjne, ani worki z piaskiem wtedy nie pomogą. Największym zagrożeniem są zatory lodowe, które spiętrzają wodę i powodują jej rozlanie.

- Obawiam się, co będzie pod koniec lutego i na początku marca – mówi "Rz" znany prezenter pogody Tomasz Zubilewicz z TVN.

Veröffenlichung/ data publikacji: 02.02.2010