Województwo Zachodnie Pomorskie

PO wygrywa. I traci. Podsumowanie wyników

Platforma Obywatelska zdobyła ponad połowę z 20 poselskich mandatów w Zachodniopomorskiem. Znokautowała inne komitety wyborcze, ale jej reprezentacja w Sejmie się skurczy: ma dwóch posłów z regionu mniej niż na początku poprzedniej kadencji. Ruch Palikota w obu okręgach w województwie jest trzeci, przed SLD. Do wzięcia w regionie było 20 mandatów: 12 w okręgu szczecińskim i osiem w koszalińskim. PO wzięło 11 z nich (siedem w Szczecinie i cztery w Koszalinie), PiS - pięć (odpowiednio: trzy i dwa), Ruch Palikota - dwa, SLD - dwa (oba ugrupowania mają po jednym pośle w każdym z dwóch okręgów).
Veröffenlichung/ data publikacji: 11.10.2011

Tusk w skansenie PGR: "Na razie ciężko jest"

Fabryka Kabli płaci mi tysiąc złotych. Płaciła, bo właśnie zwolnili po tym, jak byłam pół roku na chorobowym - żaliła się Tuskowi pani Jadwiga Szaniawska. - A mam syna niepełnosprawnego, od półtora roku staram się dla niego o rentę. To każą mi na badania przyjechać teraz na dwa dni do Słupska. Za co? Jak się stąd wydostać? Samochód trzeba wynająć, a nie ma pieniędzy. Ciężko jest, a gmina mówi, że sami się mamy utrzymać.
- Będziemy szukali sposobów, jak pomagać. Na razie ciężko jest - przytaknął Donald Tusk.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.09.2011

Deszcze opóźniają żniwa. Plony będą dużo gorsze

- Jest tragicznie - ocenia Jan Białkowski, dyrektor biura Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej w Szczecinie. - Nie mamy jak zebrać zboża. W taką pogodę kombajny nie wyjadą przecież w pole. Do łask wracają kosiarki i kosy. Ale potem zbiory trzeba suszyć. Kto ma małe gospodarstwo, temu trochę łatwiej. Więksi producenci są skazani tylko na kombajny.
Stanisław Zarzycki z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach szacuje, że w naszym regionie od początku żniw (zaczęły się w lipcu) rolnikom udało się zebrać z pól średnio tylko 26 proc. plonów.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.08.2011

Konkurs kulinarny. Zachodniopomorskie je je je

Jedyne rozpoznawalne w Polsce potrawy, jakich się po wojnie w Szczecinie dorobiliśmy, to wytwory peerelowskiego przemysłu spożywczego takie jak "Paprykarz szczeciński". A może już czas na sztufadę ze szczupaka wymyśloną u nas ponad 30 lat temu i śledzia z Zatoki Pomorskiej? Zaczynamy kulinarny konkurs na regionalne smaki.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.08.2010

Mniej pracy i płacy - Styczeń w regionie

W styczniu bezrobotnych w Zachodniopomorskiem było więcej niż przed rokiem. Spadek zatrudnienia i spowolnienie tempa wzrostu wynagrodzeń odnotowano zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.
Urząd Statystyczny w Szczecinie podaje, że przeciętne zatrudnienie w  przedsiębiorstwach wynosiło w styczniu 157,2 tys. osób. Było wyższe o 1,7 proc. niż w grudniu, ale w  porównaniu z tym samym  miesiącem 2009 r. zmniejszyło się o 3,4 proc. W kraju obniżyło się natomiast w skali roku o 1,4 proc.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.03.2010

Czarny raport o stanie regionu

Od 10 lat systematycznie zmniejsza się udział Zachodniopomorskiego w krajowym PKB. Dramatyczna jest sytuacja na rynku pracy. Liczba osób niepracujących jest o 200 tys. większa niż pracujących - to dane z diagnozy regionu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.02.2010