Marcin Bojanowski

Na rynku pracy najgorzej od 6 lat. W grudniu będzie 2,2 mln bezrobotnych.

- Sytuacja jest coraz trudniejsza - przyznaje minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Rośnie liczba zwolnień grupowych, skończyły się prace przy Euro 2012, a zaraz pracy zacznie szukać kolejny rocznik absolwentów, który właśnie opuszcza szkoły. Według ekonomistów na koniec roku bez pracy może być ponad 2,2 mln Polaków.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.07.2012

Biedni w Polsce. Ubyło ich 8 mln. Najwięcej w całej UE

Ubywa nam biednych najszybciej w całej Unii. Liczba Polaków, którzy nie mogą związać końca z końcem, w sześć lat zmniejszyła się z 13 do 5 milionów - wynika z najnowszego raportu Eurostatu

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.02.2012

Gdy praca nie popłaca... Alarmujący raport KE

Prawie 2 mln pracujących Polaków nie może wyżyć z pensji - wynika z raportu Komisji Europejskiej. Mają na osobę mniej niż 588 zł miesięcznie. Biedni pracujący nie mają oszczędności, a prawie całe wynagrodzenie wydają na rachunki i jedzenie. W takiej sytuacji jest już prawie 12 proc. pracujących Polaków.

Veröffenlichung/ data publikacji: 29.12.2011

Polscy pracownicy mają najgorzej w Europie

Polska przewodzi Unii w stosowaniu umów czasowych. Ma je 27 proc. pracowników. W Hiszpanii stałej umowy nie ma 25 proc. zatrudnionych, ale bezrobocie jest dwukrotnie wyższe. W biedniejszej od nas Rumunii czy na Litwie takie umowy ma mniej niż 2 proc.

Veröffenlichung/ data publikacji: 22.12.2011

Umowa śmieć, biedapraca - czyli co zrobić, żeby było więcej etatów

Na samozatrudnieniu pracuje 1,3 mln Polaków, na samych umowach o dzieło i zlecenie - prawie 800 tys. Jak to zmienić? I czy w ogóle trzeba? Firmy wybierają najtańsze rozwiązanie. Zwolnienie etatowca, gdy biznes spowalnia, jest trudne. Pracownika z umową o dzieło można zwolnić ot, tak. W kampanii wyborczej partie, owszem, chętnie narzekają na umowy śmieciowe, ale nie mają recepty, co z tym zrobić.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.09.2011

Ulgi podatkowe służą najbogatszym

Państwo, zamiast pomagać najuboższym, wspiera ulgami podatkowymi głównie najbogatszych - wynika z raportu Centrum Analiz Ekonomicznych. W nędzy żyje 2,2 mln Polaków. Kolejnych 6,5 mln w niedostatku. Tak wynika z danych GUS. Jak państwo im pomaga?

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.08.2011

Państwo źle pomaga

W nędzy żyje 2 mln 200 tys. Polaków. Kolejnych 6 mln 500 tys. żyje w niedostatku. Takie dane podaje GUS. 8,7 mln Polaków nie ma zapewnionego minimum pozwalającego na skromne życie - jedzenie i utrzymanie małego mieszkania. Instytut Pracy i Spraw Socjalnych to minimum oblicza na 466 zł na osobę albo 1257 zł dla czteroosobowej rodziny miesięcznie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.08.2011

Boni odpowiada Balcerowiczowi: Samo zaciskanie pasa to żadna reforma

Marcin Bojanowski, Miłada Jędrysik: Naprawdę nie było innego sposobu na załatanie dziury w budżecie? Musieliście zabrać część składek z OFE? Zamiast 7,3 przekazywać 2,3 proc.? Przyszłe pokolenia niech płaczą, a my tu sobie zredukujemy deficyt?
Michał Boni: To nie jest spór o dziurę w samym budżecie, bo ona nie jest aż na taką skalę. Chodzi jednak o fundamenty rozwoju Polski.
Rządowy projekt ma głęboki sens - obecny system emerytalny generuje taki stały przyrost długu publicznego, jakiego państwo nie uniesie. Nie da się po prostu rekompensować wydatków na OFE innymi oszczędnościami.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.03.2011

Wielki powrót do ZUS

OFE czy ZUS, wybór należy do ciebie - przekonuje OPZZ i grozi ustawą pozwalającą na wycofanie pieniędzy z OFE. PiS, SLD, a nawet koalicyjny PSL są wstępnie za, choć wiedzą, że byłby to koniec reformy emerytalnej

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.05.2010