Gostyń

Ludzkie szczątki na wysypisku - do prokuratury

Będą co najmniej dwa zawiadomienia dotyczące zniszczenia niemieckiego cmentarza w Gostyniu koło Kamienia Pomorskiego. Sprawą interesują się niemieccy dziennikarze, m.in. z "Der Spiegel"
- Przesłuchaliśmy już mężczyznę, który jest właścicielem działki w Gostyniu, gdzie znajdował się cmentarz a także osoby, które ciężarówkami wywoziły stamtąd ziemię na wysypisko koło Pobierowa - mówi asp. Mirosław Bakowicz z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim. - Materiały przekazaliśmy Prokuraturze Rejonowej i czekamy na jej decyzję, co dalej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.07.2010

Ludzkie szczątki na wysypisku

Kości około 300 osób potraktowane jak śmieci. Poniemiecki cmentarz wywrotkami wywieziono ze wsi Gostyń koło Kamienia Pomorskiego i rozsypano na polach w sąsiedniej gminie. Lokalne władze nie widzą problemu.
- Barbarzyństwo, z takim przypadkiem jeszcze się nie spotkałem - mówi dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie, który teraz zbiera szczątki wyrzucone z hałdami ziemi na dzikim wysypisku.
Posprzątamy i pochowamy
Gostyń to mała wieś niedaleko nadmorskiego Pobierowa. Cmentarz znajdował się przy głównej drodze.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.07.2010

Koparką zrównali z ziemią poniemiecki cmentarz

"Profanacja i barbarzyństwo" - to najdelikatniejsze słowa jakimi naukowcy z Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie opisują to, co zobaczyli na nielegalnym składowisku pod Pobierowem w Zachodniopomorskiem. Na ogromnym obszarze znaleźć można setki ludzkich szczątków!

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.07.2010