Paweł Reszka

Gross niczego nie odkrył

Pochodzę z okolic Treblinki, więc historie związane z poszukiwaniem złota Żydów zamordowanych w obozie nie były dla mnie nowe. Słyszałam je jeszcze w dzieciństwie – opowiada historyczka z UW, Martyna Rusiniak-Karwat, Michałowi Majewskiemu i Pawłowi Reszce.
Mówi pani, że o wszystkim wiedziała od dzieciństwa. W czasie badań nic pani nie dziwiło?

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.02.2011

Zagadka starego zdjęcia

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" dostali fotografię od Kiryluka. Oni pierwsi ją opublikowali, wraz ze wstrząsającym reportażem o tym, co działo się w czasie wojny i po niej w Treblince. Według ich informacji zdjęcie przedstawia kopaczy: "w chłopskich kieszeniach były złote pierścionki i żydowskie zęby". Reporterzy piszą, że wieśniacy z fotografii zostali pojmani podczas akcji jednostki z Ostrowi Mazowieckiej. Dokładniejszy opis operacji przeciwko hienom odnalazła w archiwach historyczka Martyna Rusiniak.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.01.2011

Krzyż i desperaci

Rośnie napięcie pod Pałacem Prezydenckim. Wczoraj zatrzymano tam mężczyznę z nieuzbrojonym granatem. Władze Warszawy mówią o zamknięciu ruchu w tej części miasta. Terminu przeniesienia krzyża wciąż nie ma.
- Wczoraj kupa, dzisiaj granat, a jutro ktoś przyniesie bombę albo się podpali - mówi oficer BOR, komentując ostatnie wydarzenia pod Pałacem.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.08.2010