Solidarność 1980 - 2010

Lech Wałęsa: Nadal czuję się ojcem Solidarności.

- Powiedziałem ostro, co myślę, ale przecież nie chodziło mi tak naprawdę, żeby pałować związkowców z Solidarności, ale żeby ich powstrzymać. Zadziałałem szokowo, a od moich słów do pałowania daleka droga - mówi Lech Wałęsa

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.08.2012

Buzek i Pawlak w Jastrzębiu dziękują za "Solidarności" i wzywają do jedności

Do jedności i współdziałania mimo różnic wzywał podczas uroczystości z okazji 30-lecia podpisania Porozumienia Jastrzębskiego w Jastrzębiu Zdroju (Śląskie) szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Z kolei wicepremier Waldemar Pawlak podziękował wszystkim, którzy 30 lat temu mieli odwagę upomnieć się o godne życie oraz tym, którzy dziś wcielają w życie ideały Solidarności.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.09.2010

Gorzowska Solidarność świętuje 30-lecie

W Solidarności nie powinno być takich uwag, że ty jesteś z PiS, ty z PO, a ty jeszcze skądinąd. Przecież nam o to chodziło, żeby każdy mógł mieć swoje poglądy - mówi Grażyna Pytlak, zasłużona działaczka Solidarności.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.09.2010

Erbitterter 
Streit um 
das Erbe

Der 30. Jahrestag der Gewerkschaft „Solidarnosc“ – jener Oppositionsbewegung also, die für die Überwindung des Kommunismus sowjetischer Prägung den entscheidenden Impuls gab – wurde in Polen gerade auf äußerst ungewöhnliche Weise begangen. Der legendäre Streikführer Lech Walesa, der einst den Friedensnobelpreis erhielt und nach 1990 auch Staatspräsident war, blieb dem Großteil der Feierlichkeiten fern.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.09.2010

„Ich habe keine Lust zu feiern“

In Polen wird derzeit der Gründung der Solidarnosc als erster freier Gewerkschaft im kommunistischen Ostblock vor 30 Jahren gedacht. Solidarnosc-Gründer Lech Walesa nahm aber an der offiziellen Jubiläums-Zeremonie nahe der Werftenstadt Gdansk (Danzig) nicht teil. Die RUNDSCHAU sprach mit dem späteren Friedensnobelpreisträger und polnischen Staatspräsidenten.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.09.2010

"Solidarność to Wałęsa, to 10 mln ludzi". Komorowski w Gdańsku

"Solidarność" to wolność, to Lech Wałęsa, to 10 milionów ludzi, którzy 30 lat temu stanęli po słusznej stronie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas wieczornego koncertu z okazji 30. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

- Kochani, Solidarność to wolność, wolność to jest radość z bycia wolnym człowiekiem, wolnym niepodległym państwem, wolnym narodem. Solidarność to Lech Wałęsa, to te 10 milionów ludzi, którzy 30 lat temu stanęli po stronie wolności, po stronie Solidarności, po stronie słusznej - podkreślił Komorowski.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.08.2010

Paniom dziękujemy

Solidarność nie mogła istnieć bez kobiet, wciąż jednak mało o nich wiemy. Nawet charyzmatyczna postać Anny Walentynowicz blaknie przy człowieku z wąsami, długopisem imponujących rozmiarów i Matką Boską w klapie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.08.2010

"Nie dziwię się, że wczoraj Lecha Wałęsy zabrakło. Jest zmęczony ujadaniem"

Ktoś, kto sobie wyobraża, że będzie się pamiętało o "Solidarności", jeśli w Polsce będzie się przekreślało Lecha Wałęsę, to jest w błędzie - powiedział Donald Tusk. Premier podkreślił, że należy zając się odpolitycznieniem święta 31 sierpnia.
- Powtórzę, kto wyklucza Lecha Wałęsę to przekreśla ten pozytywny, o wymiarze światowym, mit "Solidarności". I to, że wczoraj Lecha Wałęsy zabrakło, zmęczonego tym ciągły ujadaniem, to mu się nie dziwię - mówił premier pytany o nieobecność legendarnego przywódcy "Solidarności" na wczorajszym zjeździe.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.08.2010

"Wystąpienie Henryki Krzywonos było głosem sumienia Solidarności"

Politolog dr Olgierd Annusewicz ocenił, że wczorajsze przemówienie Henryki Krzywonos było "głosem sumienia Solidarności". Dodał, że związkowcy swoim zachowaniem - gwizdaniem w czasie przemówienia Donalda Tuska - wystawili sobie złą ocenę.

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.08.2010

Awantura na rocznicę

Jubileuszowy zjazd „Solidarności”. Związkowcy gwizdali na premiera. Henryka Krzywonos pouczała kolegów i prezesa PiS.
Na jubileuszowym zjeździe „S” pojawili się m.in. prezydent Bronisław Komorowski, szef europarlamentu Jerzy Buzek, premier Donald Tusk oraz szef PiS Jarosław Kaczyński. Przemówienia dwóch ostatnich wzbudziły ogromne emocje.

Tusk kontra działacze

Veröffenlichung/ data publikacji: 31.08.2010