Treblinka

Als die NS-Mordfabriken an ihre Grenzen stießen

Im Sommer 1942 war die Probephase abgeschlossen. Unter dem Tarnnamen "Aktion Reinhardt" begann in den Vernichtungslagern Belzec, Sobibor und Treblinka die industrielle Menschenvernichtung.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.07.2012

Zapomniane miejsca masowej zagłady Żydów

Alarmujący artykuł na temat fatalnej kondycji finansowej polskich muzeów działających w byłych niemieckich obozach zagłady opublikowała Żydowska Agencja Telegraficzna (JTA). Według znanej z sympatii do naszego kraju dziennikarki Ruth Ellen Gruber dalsze istnienie placówek w Bełżcu, Sobiborze, Treblince, Majdanku czy Chełmnie jest poważne zagrożone.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.10.2011

Wszyscy kopali, tom i ja

We wsi Chruszczewka w 1946 r. handlarz skupujący klejnoty od chłopów przesiewających prochy pomordowanych wyciąga odlaną niedbale sztabę złota i pokazuje 18-letniej dziewczynie. - Chcesz? - zapytał. - To idziemy do łóżka. Józefa Kalinowska ma dzisiaj 83 lata. - O, panie redaktorze, ile to żydowskich pierścionków musiało pójść, by tę sztabę wytopić. Kalinowska, mieszkająca dzisiaj w Drohiczynie, uciekła podczas wojny ze swoją matką z podwarszawskiej wsi. Bo ledwie 14-letnią sołtys chciał na żonę dla syna. Trafiły do kuzynki Jadwigi we wsi Chruszczewka, 15 km od Treblinki.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.07.2011

Polen konfrontiert sich mit dem Holocaust

In Polen erregt schon jetzt eine Dokumentation die Gemüter, die erst im Februar erscheinen wird: "Die goldene Ernte" von Jan Tomasz Gross. Der US-amerikanische Soziologe und Historiker polnisch-jüdischer Herkunft ist durch sein Buch "Die Nachbarn" bekannt, in dem er einen polnischen Pogrom von 1941 an den Juden der Kleinstadt Jedwabne nachwies. Jedwabne wurde zu einem Synonym für polnischen Antisemitismus. In "Die goldene Ernte" behandelt Gross polnische Übergriffe an Juden, die der deutschen Deportation entkommen waren: Plünderungen, Grabschändungen, Morde, Auslieferungen an die Deutschen.

Veröffenlichung/ data publikacji: 11.01.2011

Samuel i Ada Willenbergowie: To, o czym pisze Gross jest prawdą (wywiad)

To, o czym pisze Jan Gross w książce "Złote żniwa", jest prawdą; przychodzili chłopi i kopali, szukali skarbów, kosztowności po Żydach - mówią w rozmowie z PAP Samuel Willenberg, uciekinier z obozu w Treblince, i jego żona Ada.
Prof. Jan Tomasz Gross w swojej nowej książce pt. "Złote żniwa" pisze o tym, jak Polacy rabowali miejsca zagłady Żydów w obozie w Treblince. Pan był więźniem Treblinki.
Samuel Willenberg: To, o czym pisze Gross jest prawdą. Przychodzili chłopi i kopali. Szukali skarbów, kosztowności po Żydach.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.01.2011

Rusiniak-Karwat: Treblinka była nazywana "Eldoradem Podlasia"

Martyna Rusiniak-Karwat, historyczka, która badała losy obozu zagłady w Treblince, uważa, że Jan Gross w książce "Złote żniwa" przywołuje prawdziwe przypadki, gdy okoliczna ludność wzbogacała się na działalności nazistowskiej machiny śmierci. Treblinka była nazywana - przypomina - "Eldoradem Podlasia".

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.01.2011

"Złote żniwa" Grossa. Przeorany patriotyzm czy manipulacja?

"Złote żniwa" to najnowsza książka Jana Tomasza Grossa. Opisuje jak Polacy przyczynili się do wymordowania kilkuset tysięcy Żydów podczas wojny. Ukaże się dopiero za kilka tygodni, ale kontrowersje już są. Cały swój poniedziałkowy program poświęcił jej Tomasz Lis w swoim programie w TVP2. Opinie uczestników były skrajne - od pochwały do absolutnego odrzucenia.

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.01.2011

Na obrzeżach Zagłady

Wszystko wskazuje na to, że „Złote żniwa” wywołają taką samą burzę jak „Sąsiedzi” i „Strach”.

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.12.2010

Gorączka złota w Treblince

To nie jest zdjęcie ze żniw. Kopacze z Wólki Okrąglik i sąsiednich wsi pozują do wspólnej fotografii z milicjantami, którzy zatrzymali ich na gorącym uczynku. W chłopskich kieszeniach były złote pierścionki i żydowskie zęby. U stóp siedzących ułożone czaszki i piszczele zagazowanych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.01.2008