http://www.radio.szczecin.pl/euranet

Nie chcą budowy elektrowni

Rewal dołączył do gmin, które protestują przeciwko budowie elektrowni atomowej w zachodniopomorskich Gąskach. W piątek 10 samorządów, m.in. Mielno, Ustronie Morskie i Kołobrzeg, podpisało porozumienie tzw. koalicji antyatomowej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.08.2013

Rolnicy: Obce firmy skupowe mają zmowę cenową

Tajny układ zagranicznych monopolistów zdecydował o niskich cenach skupu zbóż - tak mówią zachodniopomorscy rolnicy. Ich zdaniem, osiem największych w Polsce firm skupowych jeszcze w maju spotkało się na naradzie w Gdańsku. To tam miało dojść do zmowy cenowej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.08.2013

Jakie umowy zawarło miasto? Rejestr w internecie

Szczecinianie mogą sprawdzić, za co i ile płacą urzędnicy, a także jakie umowy zawarło miasto. Prezydent zamieścił na stronie internetowej magistratu tzw. "publiczny rejestr umów".

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.08.2013

Nowy most ma połączyć Polskę i Niemcy

Ponad 200-metrowy, drewniany most dla pieszych i rowerzystów ma połączyć Polskę i Niemcy. Przeprawa połączyłaby Gartz i Widuchową. To na razie pomysł.
Burmistrz oraz wójt jednej i drugiej miejscowości mają we wrześniu rozmawiać m.in. o finansowaniu inwestycji

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.08.2013

Pociągi ze Szczecina do Berlina przyspieszą

Linia kolejowa na tej trasie przejdzie remont. Pierwsza łopata będzie wbita po 2014 roku - poinformował na Twitterze minister transportu Sławomir Nowak.
W środę w Berlinie Polska podpisała umowę o współpracy kolejowej. Pociągi pokonają trasę kilkadziesiąt minut szybciej. Podróż ze Szczecina do stolicy Niemiec trwa dziś ponad dwie godziny. To wina naszych zachodnich sąsiadów, bo do tej pory nie wyremontowali sporej części trasy. Dzięki unijnym dotacjom, linie po polskiej stronie zmodernizowano już dawno.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.11.2012

Takie będą nowe Swingi. Co się zmieni?

Przedstawiciele bydgoskiej Pesy podpisali w Szczecinie umowę na dostawę 22 tramwajów typu Swing.
Są krótsze o 1,5 m, ale będą mogły pomieścić dwustu pasażerów. W środku będzie też internet i dwie rozkładane rampy dla wózków inwalidzkich. Umowę na dostawę 22 nowych tramwajów typu Swing podpisali w Szczecinie przedstawiciele bydgoskiej Pesy.
Tramwaje będą także wyposażone w automaty do sprzedaży biletów, klimatyzację oraz cyfrowy monitoring. Kontrakt wart jest 151 milionów złotych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 25.10.2012

Aquapark z Gryfina znów w finansowych tarapatach

Lagunie brakuje 200 tysięcy zł, by dopiąć tegoroczny budżet. Szefostwo centrum wodnego poprosiło o pomoc właściciela, czyli gminę.
O przyznaniu wsparcia zdecydują za miesiąc radni. Burmistrz miasta rzuca tymczasem kolejne koło ratunkowe. Być może już w grudniu uda się wprowadzić kartę zniżkową dla rodzin. Ma to poprawić frekwencję na basenie. Według wstępnych pomysłów, płacić trzeba byłoby tylko za jedno dziecko. Drugie i kolejne wchodziłyby gratis. Koszt takiego grupowego biletu wynosiłby około 30 złotych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.10.2012

Unikatowe freski. "Przetrwały niemal bez zmian"

XV-wieczne freski z kościoła Świętego Stanisława w Chwarszczanach, w powiecie myśliborskim, będą uratowane. Zakończył się pierwszy etap prac konserwatorskich przy średniowiecznych malowidłach.
Ogromną kaplicę (komandorię) w Chwarszczanach wznieśli Templariusze, a wykonanie malowideł, które przedstawiają rozmowę świętych, zlecili ich następcy - zakon Joannitów. Po II Wojnie Światowej freski zamalował miejscowy proboszcz.

Veröffenlichung/ data publikacji: 23.10.2012

Krok do pogłębienia toru wodnego

Urząd Morski w Szczecinie wybrał już firmę, która zajmie się umocnieniem brzegów ośmiokilometrowego odcinka toru wodnego w rejonie Świnoujścia.
- Otwieramy w ten sposób drogę dalszego pogłębienia toru Świnoujście - Szczecin do 12,5 metra najpierw do Polic, a potem do Szczecina - zapowiada dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Andrzej Borowiec. - Koszty ekonomiczne będą wtedy dla portu wymierne, bo będą mogły przypływać większe statki.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.10.2012

Pogranicznicy staną przed dramatycznym wyborem?

Nawet 250 funkcjonariuszy straży granicznej w Zachodniopomorskiem może stracić pracę - dowiedziało się Radio Szczecin.
Likwidacja etatów będzie jednym ze skutków połączenia trzech szczecińskich placówek w jedną dużą jednostkę.
Dowództwo straży granicznej zwolnień jednak nie planuje. Wszyscy pogranicznicy dostaną ofertę pracy na granicy wschodniej lub przejścia do policji.
W Zachodniopomorskiem służy obecnie ponad 400 pograniczników. Po zmianach ma ich zostać zaledwie 180.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.10.2012